×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak się rozpoznaje ostre zapalenie trzustki?

Pytanie nadesłane do redakcji

Po wypiciu dosyć dużej ilości alkoholu znalazłem się w szpitalu. Po zbadaniu powiedziano mi, że to zapalenie trzustki spowodowane alkoholem, chociaż USG wykazało: trzustka nieuszkodzona bez zmian. Zaznaczam, że nie miałem żadnych boleści. Amylaza, lipaza w normie. Czy diagnoza lekarza była dobra, czy przesadził z nią? Alkoholu już nie ruszam, bo po co niszczyć organy.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Ostre zapalenie trzustki (OZT) najczęściej bywa spowodowane spożyciem alkoholu albo przyczynami żółciopochodnymi (np. kamica żółciowa).

OZT rozpoznajemy na podstawie obrazu klinicznego, w tym dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta i odchyleń w badaniu przedmiotowym oraz wyników badań obrazowych i laboratoryjnych.

Wśród badań obrazowych pomocne w rozpoznaniu jest badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, które może wykazać powiększenie części trzustki, nacieki zapalne, torbiele trzustki itp. Badania laboratoryjne powinny obejmować aktywność amylazy w surowicy krwi i w moczu oraz lipazy w surowicy. Przydatna może się okazać także ocena lipidogramu, wskaźników wątrobowych, morfologii krwi, białka CRP.

W razie wątpliwości mimo wykonania ww. badań lekarz może zlecić dokładniejsze badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny dróg żółciowych, trzustki), a także endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną, która jest już zabiegiem inwazyjnym wykonywanym ze ścisłych wskazań.

Jeżeli nie występowały żadne zmiany patologiczne w badaniu USG, badaniach z krwi oraz nie było żadnych dolegliwości, rozpoznanie OZT jest wątpliwe.

Czasami zdarza się, że aktywność, zwłaszcza amylazy we krwi, może się obniżyć po pewnym czasie od wystąpienia bólu i w momencie oznaczenia w szpitalu jest już prawidłowa. Wtedy można sprawdzić aktywność amylazy w moczu oraz wskaźniki stanu zapalnego, jak np. CRP. Podobnie, nie zawsze badanie USG jamy brzusznej wykaże zmiany w trzustce, ponieważ jest to narząd wyjątkowo trudny do oceny, a zalegające w jelitach gazy mogą utrudniać widoczność.

Z opisu wynika jednak, że nie było żadnych cech OZT. Jednak pozostaje pytanie, jaki był powód przyjęcia do szpitala, jeśli nie było żadnych objawów? Brak w opisie odpowiedzi na to pytanie, dlatego trudno ustosunkować się do prawidłowości rozpoznania.

16.07.2014

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.