×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

ECPW z protezowaniem i sfinkterotomia

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem 3 tygodnie po ECPW z protezowaniem, ponieważ mam kamicę przewodową. W piątek mam się udać na 2 etap postępowania, ponieważ nie zostały usunięte wszystkie złogi. Założono protezę i wykonano sfinkterotomię. Bardzo się boję, ponieważ naczytałam się o powikłaniach związanych z tym zabiegiem. Następnie czeka mnie wycięcie woreczka. Czy kamica przewodowa może nawracać? Jak duże jest ryzyko powikłań przy ECPW?

Odpowiedziała

dr med. Andrzej L. Komorowski
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Klinika Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Oddział w Krakowie
Szpital Specjalistyczny im. Stanleya Dudricka w Skawinie

Kamica przewodowa jest chorobą spowodowaną przez obecność kamieni żółciowych w przewodach wyprowadzających żółć z wątroby. W odróżnieniu od kamicy pęcherzykowej, czyli choroby polegającej na obecności kamieni w pęcherzyku żółciowym, w przypadku kamicy przewodowej nie można po prostu wyciąć miejsca, w którym gromadzą się kamienie (tj. dróg żółciowych). Drogi żółciowe są bardzo ważnym elementem anatomicznym i jakiekolwiek ich uszkodzenie może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami. Dlatego leczenie kamicy przewodowej opiera się na operacji polegającej na próbie usunięcia kamieni z dróg żółciowych.

Obecnie najpopularniejszą techniką służącą do przeprowadzenia takiego zabiegu jest ECPW. Podczas tego zabiegu endoskopowego można odszukać, a następnie usunąć kamienie. Podczas tego samego zabiegu przeprowadza się nacięcie ujścia dróg żółciowych do dwunastnicy (tzw. zwieracza Oddiego) nazywane sfinkterotomią. Dzięki temu ułatwia się wypływ żółci z dróg żółciowych (w ten sposób ułatwia się także wydostawanie się z dróg żółciowych kamieni). W niektórych sytuacjach konieczne może być dodatkowe założenie stentu do dróg żółciowych, tak aby jeszcze bardziej ułatwić odpływ żółci (stent rozszerza wąskie odcinki dróg żółciowych).

Zabieg ECPW, jak każda interwencja lekarska, wiąże się z ryzykiem powikłań. Należy jednak pamiętać, że jest to badanie rutynowo wykonywane w wielu ośrodkach. Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, które obecnie ocenia się na około od 1 do 5%. Najczęstszym powikłaniem ECPW jest ostre zapalenie trzustki. Niemniej w sytuacji opisanej w pytaniu niewykonanie badania ECPW wiązałoby się z dużo większym ryzykiem poważnych powikłań niż jego przeprowadzenie.

Kamica przewodowa może nawracać. Jeżeli źródłem kamieni w drogach żółciowych był pęcherzyk żółciowy, to usunięcie go powinno skutecznie zabezpieczać przed nawrotem choroby, dlatego też zaleca się u tych chorych usunięcie pęcherzyka żółciowego w trybie planowym. Niestety u pewnej grupy chorych kamienie powstają nie w pęcherzyku, a w samych drogach żółciowych. U tych pacjentów kamica przewodowa może nawracać nawet po prawidłowym leczeniu oraz wycięciu pęcherzyka żółciowego.

17.12.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Kamica przewodów żółciowych u dzieci
  • Endoskopowa cholangiopnakreatografia wsteczna (ECPW)
  • Kamica pęcherzyka żółciowego u dzieci
  • Dieta w kamicy żółciowej
Inne pytania
  • Co należy jeść i pić, żeby powstrzymać długo trwającą biegunkę?
  • Podwyższone wartości prób wątrobowych
  • Zapalenie języka
  • Jak się przygotować do gastroskopii?
  • Boleści żołądka i skurcze żołądka w nocy
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta