×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ryzyko picia alkoholu po ostrym zapaleniu trzustki

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój przyjaciel jest po ostrym zapaleniu trzustki. Z tego co się orientuję miał również sepsę lub OZT wywołane było właśnie sepsą. Po około 2 miesiącach leczenia w szpitalu został wypisany w stanie dobrym. Miał drenaż w szyi i w plecach. Problemy z oddychaniem (ogólnie niewydolność płuc). Wysokie d-dimery ponad 20.000. Piszę to co wiem, nie znam się na tym dokładnie, dlatego proszę o pomoc. Przez rok po wyjściu ze szpitala nie pił alkoholu i trzymał dietę. Po roku zaczął jeść normalnie, tak jak przed chorobą i zaczął pić. Nie pije dużo. Tyle co każdy młody chłopak (ma dopiero 20 lat). Lekarze nie dawali żadnych szans, jednak jakoś cudem z tego wyszedł. Po 1,5 roku poszedł na USG brzucha, lekarz powiedział, że trzustka jest w dobrych rozmiarach i nic się nie dzieje. Badania krwi również wyszły dobrze. Dodam, że przed chorobą ważył około 110 kg potem dużo schudł. Po roku znów przytył i waży około 100 kg. Jest dosyć wysoki więc tej wagi praktycznie nie widać. Myślę, że waży tyle, ile powinien. Co w takim przypadku z alkoholem? Czy jest duże ryzyko przy piciu alkoholu? Nawet jeżeli po tak długim czasie od OZT, nic się nie dzieje? On twierdzi, że co ma być to będzie i często pije, niedużo, ale często, 2–3 piwka dziennie.

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś
Klinika Gastroenterologii i Hepatologii UJ CM, Kraków

Ostre zapalenie trzustki (OZT) to stan zapalny wywołany przez przedwczesną aktywację nieczynnych enzymów trzustkowych (tzw. proenzymów), co prowadzi do różnego stopnia uszkodzenie trzustki, tkanek sąsiadujących, a nawet tkanek odległych.

Klinicznie choroba może się manifestować różnymi objawami - od miernie nasilonych przez ciężkie stany zagrażające życiu wymagające leczenia na oddziale intensywnej terapii lub nawet kończące się zgonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego mającego na celu np. usunięcie martwiczo zmienionych tkanek bądź powikłań (np. torbieli, ropni).

Najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki to spożywanie alkoholu i kamica żółciowa. Stąd częsta nazwa tej jednostki to „choroba ucztujących”. Inne przyczyny są dużo rzadsze i obejmują m.in. infekcje wirusowe (np. różyczka, HIV), zaburzenia metaboliczne (zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, zaburzenia gospodarki lipidowej), zaburzenia immunologiczne (autoimmunologiczne zapalenie trzustki), wady anatomiczne (np. trzustka dwudzielna), genetyczne.

OZT rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego, odchyleń w badaniach laboratoryjnych oraz zmian w badaniach obrazowych.

W zapobieganiu ponownemu wystąpieniu OZT konieczne jest unikanie czynnika sprawczego. Z praktyki powrót do starych nawyków niestety wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia OZT. Szansa na ponowny epizod OZT jest osobniczo zmienna.

Dużym problemem jest w przedstawionym przypadku ilość spożywanego piwa - czy przyjaciel nie wymaga wsparcia i ewentualnej pomocy? Dodatkowo proszę wziąć pod uwagę ryzyko rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki i uszkodzenia wątroby (do marskości włącznie) związanego z nadużywaniem alkoholu.

Piśmiennictwo:

Konturek S. (red.): Gastroenterologia i hepatologia kliniczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Tom I. Medycyna Praktyczna, Kraków 2007.

24.02.2014
Inne pytania
  • Co robić, jeśli leki na zespół jelita drażliwego nie pomagają?
  • Ostre zapalenie trzustki - których leków unikać po chorobie?
  • Nudności i mdłości po zjedzeniu posiłku
  • Nawracające zapalenie błony śluzowej żołądka
  • Przyczyny gastropatii
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta