Przewlekły ból cewki moczowej u kobiety

Pytanie nadesłane do redakcji

Od 2 lat cierpię na zapalenie pęcherza. Pierwszy raz nabawiłam się tej infekcji na ognisku, siedząc na ziemi. Mój lekarz przepisał mi wtedy Furaginum i Cipronex i od wtedy przy każdej nawracającej infekcji te leki pomagały. Mniej więcej raz w miesiącu choroba wracała. Leki zawsze te same pomagały. Badanie moczu i krwi wykazało, że mam podwyższone leukocyty, czyli niby wszystko jest dobrze. Dwa miesiące temu infekcja znowu się pojawiła, ale tym razem leki już nie pomogły. Dostałam nowy antybiotyk i nic. Czuję ogromne pieczenie, które jest nie do wytrzymania. Gdy oddaję mocz, czuję straszny ból i pieczenie, ale najgorsze, że utrzymuje się to cały dzień. Wystarczy tylko, że pracuję albo biegam i delikatnie się zgrzeję, albo spocę, pójdę do toalety i koniec. Potwornie piecze. Myślałam, że to sprawa ginekologiczna, bo ból zwiększa się po seksie. Stosowałam różne globulki dopochwowe i żele typu; Provag albo Vagisil, ale ból nie ustał. Przestalam uprawiać nawet seks, ale i to nie pomogło. Nie wiem co robić. Czasami cewka moczowa szczypie mnie tak, że nie mam siły nawet się podnieść. Czasami mam wrażenie, że to od moczu mnie ona szczypie, ale sama nie wiem, co mam myśleć. Nie wiem co mam zrobić, gdzie się zgłosić albo z kim porozmawiać. Naprawdę nie mam już siły. Tym bardziej, że we wrześniu wyjeżdżam do pracy za granicę na 3 miesiące i muszę być zdrowa.
Z poważaniem, Ola

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że u młodej, aktywnej seksualnie kobiety od 2 lat istnieje problem bardzo często (raz w miesiącu) nawracających zapaleń pęcherza. Zgłaszała się do lekarza, który oceniał sytuację i zalecał typowo stosowane leki, które były skuteczne. Obecnie od ok. 2 miesięcy występują dolegliwości opisywane jako ból i pieczenie, prawdopodobnie cewki moczowej lub okolicy jej ujścia. Dolegliwości nie występują jedynie w trakcie oddawania moczu, lecz utrzymują się i nasilają pod wpływem wysiłku, ruchu oraz po stosunku płciowym. Leki odkażające drogi moczowe okazały się nieskuteczne, jak również stosowane na własną rękę preparaty do higieny intymnej (Provag, Vagisil).

Przyczyn takich dolegliwości może być kilka. Najczęstsze i najbardziej prawdopodobne to grzybica pochwy i sromu oraz zapalenie cewki moczowej przenoszone drogą płciową. Zdecydowanie należy zgłosić się do lekarza (ginekolog, lekarz rodzinny).

Piśmiennictwo:

Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2013.

29.08.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta