Sztuka może działać terapeutycznie w chorobie nowotworowej, pomaga wyjść naprzeciw lękom i przygnębieniu, wzmacnia efekt działania leków – przekonują organizatorzy I Warszawskich Spotkań Onkoprzestrzeń Filmowa, zaplanowanych na sobotę dla chorych i ich bliskich.


Fot. pixabay.com

W programie wydarzenia, które będzie się odbywać w Kinie Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej, znalazły się projekcje filmów, zajęcia terapeutyczne, wystawa rysunku i malarstwa, rozmowy panelowe i spotkania z ciekawymi gośćmi, a także potańcówka.

Udział w nim jest bezpłatny, jednak na warsztaty – aktorskie z Judy Turan (pt. Jak wyobraźnia może pomóc w procesie zdrowienia) oraz z muzykoterapii z dr Elżbietą Galińską (pt. Rysunek muzyczny) – trzeba się wcześniej zapisać. Informacje, jak to zrobić oraz dokładny program spotkania są dostępne na stronie internetowej organizatorów (onkoprzestrzenkreatywna.pl) w zakładce pt. Aktualności.

Pomysłodawczynią Onkoprzestrzeni Kreatywnej jest Maria Poszwińska, która przed prawie 20 laty chorowała na nowotwór. Projekt ma charakter terapeutyczno-artystyczny - promuje ideę arteterapii w rehabilitacji psychologicznej, kreatywne techniki relaksacyjne i antystresowe oraz różne formy aktywności artystycznej w procesie leczenia onkologicznego. Ma pomóc przywracać pacjentom nadzieję i radość z życia, uczyć pozytywnego myślenia, które jest niezwykle istotne w procesie terapii.

„Kiedy dotyka nas choroba, powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby w kierunku zdrowia. Dlatego naszym celem jest pobudzić świadomość i uczyć osoby z nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, że aktywna postawa wobec życia może ich wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do normalnego życia” – tłumaczy Poszwińska, cytowana w informacji prasowej.

Jak przypomina, liczne badania dowodzą, że wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia mobilizuje układ odpornościowy i wzmacnia efekt leczenia medycznego. Dlatego Onkoprzestrzeń Kreatywna ma promować aktywne postawy wobec choroby, tak aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności.

Pomysłodawczyni projektu ma nadzieję, że pomoże on wzmocnić potencjał ludzi chorych na raka, poprawi ich samoocenę i wiarę w siebie, zwiększy poczucie sprawczości w trudnych sytuacjach życiowych i zdrowotnych.

W ramach projektu prowadzone są warsztaty twórcze i spotkania terapeutyczno-artystyczne, a przede wszystkim realizowane są filmy pokazujące pozytywne historie życia z chorobą i po chorobie nowotworowej.

I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa są realizowane w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową. W sobotę w kinie Elektronik odbędą się bezpłatne pokazy filmów poświęconych tematyce arteterapii i psychoonkologii, a także spotkania z ich twórcami i zaproszonymi gośćmi. W programie znalazły się m.in. dokumenty, „Muzykoterapia - zdrowienie przez sztukę”, „Kantata na cztery skrzydła”, „Wewnętrzna moc” „Amazonki” oraz „Hałasowanie”.

Uczestnicy spotkania mogą też wziąć udział w autorskich warsztatach oraz wieczornej potańcówce z muzykantem, śpiewakiem i tancerzem Jackiem Hałasem.

„Zakładamy, że projekt pomoże pacjentom w bardziej racjonalnym zarządzaniu swoimi emocjami. Mamy na myśli takie zarządzanie sobą, które pomoże odnaleźć nadzieję i sens nawet w bardzo trudnej sytuacji. Rezultatem ma być inspirowanie ludzi, jak żyć tu i teraz, cieszyć się każdą chwilą, jak łagodzić swoje lęki i emocje” – wyjaśniła PAP Maria Poszwińska.

Wydarzenie organizuje Fundacja Twórczość i Dokumentacja w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową i Kinem Elektronik.

Patronami wydarzenia są: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko, Sarkoma – Stowarzyszenie Chorych na Mięsaki, Fundacja „Bądź” Małgosi Braunek, Fundacja Act 4 Art im. Meisnera. Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.