×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

FNH (ogniskowy rozrost guzkowy) wątroby: przyczyny, objawy i leczenie

lek. Magdalena Wiercińska

Ogniskowy rozrost guzkowy (FNH) wątroby jest drugim pod względem częstości występowania niezłośliwym guzem wątroby. Jego przyczyna nie jest znana. Zazwyczaj FNH nie powoduje żadnych objawów i jest przypadkowo wykrywany w badaniu USG. W określonych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, u pozostałych osób leczenie nie jest konieczne.

Co to jest FNH (ogniskowy rozrost guzkowy)?

Ogniskowy rozrost guzkowy (FNH) wątroby jest drugim pod względem częstości występowania niezłośliwym guzem wątroby. Występuje u 0,3–1% osób dorosłych. Stwierdzany 6–8 razy częściej u kobiet, zwykle między 30. a 50. rokiem życia.

FNH – przyczyny

Przyczyny i mechanizm powstania FNH nie jest dokładnie wyjaśniony. Podejrzewa się wpływ żeńskich hormonów płciowych.

FNH – objawy

FNH na ogół nie powoduje żadnych objawów i najczęściej jest wykrywany przypadkowo w USG brzucha. Wyjątkowo osiąga takie rozmiary, że można go wyczuć przez skórę brzucha podczas badania. Ból brzucha występuje rzadko.

FNH – diagnostyka

Rozpoznanie ustala się na podstawie badań obrazowych – USG, tomografii komupterowej, a w wątpliwych przypadkach angiografii. Ostateczne potwierdzenie rozpoznania możliwe jest po usunięciu zmiany i wykonaniu badania histologicznego. Nie wykonuje się biopsji ze względu na duże niebezpieczeństwo krwawienia tętniczego.

FNH – leczenie

Leczenie FNH polega na wycięciu zmiany i podejmuje się je jedynie w niektórych sytuacjach. Należą do nich: krwotok z guza do jamy otrzewnej lub do guza, kiedy nie ma pewności co do rozpoznania, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie nowotworu złośliwego, kiedy wielkość zmiany wynosi >10 cm, a także kiedy guz się powiększa.

W pozostałych przypadkach na ogół nie ma wskazań do leczenia operacyjnego. Kobietom przyjmującym doustne środki antykoncepcyjne lub inne preparaty hormonalne zwykle proponuje się ich odstawienie, aczkolwiek nie potwierdzono ich wpływu na rozwój FNH. Ciąża nie jest przeciwwskazana.

FNH – kontrola, monitorowanie

Pacjenci niezakwalifikowani do operacji powinni zgłaszać się na okresowe kontrole USG (nie częściej niż raz na 12 mies.), także kobiety kontynuujące przyjmowanie hormonów płciowych.

FNH a hormony

Stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych uważa się za bezpieczne. Zajście w ciążę nie jest przeciwwskazane, a kobiety ciężarne nie wymagają specjalnego nadzoru.

07.06.2022
Zobacz także
  • Naczyniak wątroby: przyczyny, objawy i leczenie
  • Nowotwory złośliwe wątroby
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta