×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy moje dziecko się najada?

Iwona Żurek
konsultacja: lek. Monika Żukowska-Rubik

Kobieta oczekująca na narodziny dziecka słyszy, że powinna karmić piersią, bo mleko mamy jest najlepszym i najzdrowszym pokarmem dla dziecka. Kiedy długo wyczekiwany maluch pojawia się na świecie, wraz z nim pojawiają się różnego rodzaju kryzysy, rozterki i wątpliwości. Prędzej czy później każda matka zadaje sobie pytanie, czy ma wystarczającą ilość pokarmu i czy jej dziecko się najada.


Fot. iStock.com

Wątpliwości pojawiają się zwykle już w pierwszych dniach po porodzie, kiedy laktacja dopiero zaczyna się rozwijać, a dziecko po przystawieniu do piersi zaczyna płakać. Pierwsza myśl, jaka przychodzi wtedy do głowy, to: „mam za mało pokarmu”. Tymczasem najczęstszym powodem płaczu podczas pierwszych prób karmienia jest niewłaściwa technika karmienia. Dziecko rodzi się z odruchem szukania i ssania, ale mama musi się nauczyć prawidłowo przystawiać maleństwo do piersi, tak by obojgu było wygodnie. Jeśli poszukujesz wskazówek, przeczytaj Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi.

Samopoczucia początkującej mamy nie poprawia również mała ilość pokarmu w pierwszych dniach po porodzie. Musisz pamiętać, że w pierwszych dobach życia zapotrzebowanie noworodka na pokarm jest niewielkie, bo jego żołądek ma niewielką pojemność (5–10 ml). Siara o konsystencji gęstej śmietany jest wystarczającym pożywieniem. W 2.–4. dobie po porodzie u mamy zaczyna się nawał mleczny, piersi wytwarzają znacznie więcej mleka (przeczytaj również: Kiedy powstaje pokarm i jak się zmienia).

Następny kryzys wiary w możliwość wykarmienia dziecka piersią pojawia się około 4.–6. tygodnia od porodu. Piersi, które do tej pory mocno wypełniały się pokarmem, teraz są bardziej miękkie. W głowie mamy kiełkuje myśl, że traci pokarm, że piersi są puste. Bez obaw – to oznaka ustabilizowania się laktacji, czyli idealnego dopasowania podaży do popytu (więcej informacji na ten temat znajdziesz w: Jak i gdzie powstaje mleko kobiece).

Kolejny trudny moment to tzw. kryzys laktacyjny. Kryzysy laktacyjne pojawiają się w okresach tzw. skoków rozwojowych dziecka, kiedy znacznie zwiększa się jego zapotrzebowanie na pokarm. Skoki wzrostowe wypadają na ogół pod koniec 3. i 6. tygodnia oraz 3. miesiąca. Nagle okazuje się, że dziecko nie najada się z jednej piersi i trzeba mu podawać drugą albo że robi się głodne co 1–2 godziny, a nie jak dotąd co 3, częściej domaga się piersi w nocy, a już tak ładnie spało… Trwa to kilka dni, ale może nieźle namieszać mamie w głowie. Zmęczenie, frustracja i stres to źli doradcy, którzy podsuwają myśl, że może jednak czas się poddać i sięgnąć po butelkę. Tymczasem kryzys laktacyjny, jak każdy kryzys, trzeba po prostu przeczekać. Najlepszą metodą na poprawienie sytuacji jest przystawianie malca do piersi tak często, jak tylko sobie zażyczy. Po kilku dniach intensywnej stymulacji piersi przystosują się do zwiększonego zapotrzebowania na pokarm i wszystko wraca do normy.

Jeśli w Twojej głowie powstaną powyższe wątpliwości – możesz ocenić, czy Twoje dziecko się najada, według wskaźników skutecznego karmienia. Pomocny będzie również film Czy moje dziecko się najada.

27.11.2015
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta
  • Alergolog - czym się zajmuje, kiedy zgłosić się do alergologa?
    Alergolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych. Stosuje leczenie przyczynowe, immunoterapię (tzw. odczulanie), objawowe lub połączenie obu tych metod. Alergolog w celach diagnostycznych może wykonywać alergiczne testy skórne, badania krwi i próby prowokacyjne.
  • Kardiolog - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
    Kardiolog to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego (inaczej układu krążenia), które, obok nowotworów, stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. W diagnostyce i leczeniu stosuje zarówno metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne.