×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak zachęcić 9-miesięczne dziecko do zróżnicowanego jedzenia?

Pytanie nadesłane do redakcji

Od 3 miesięcy mam problem z 9-miesięcznym dzieckiem. Nie chce on w ogóle pić mleka mm ani kaszek i w ogóle mało je. Od 4. miesiąca odrzucił mm, ale jadł kaszki Bobovity, teraz nie chce jeść. Wyniki badania krwi są dobre, tylko waży 7400 i znajduje się poniżej 3. centyla w siatce. Co 2 tygodnie go ważę i przybiera 100 do 200 g. Ostatnio stał się bardzo marudny w dzień, a w nocy budzi się 3-4 razy z płaczem. Nie chce pić mleka, tylko wypija ok 150 herbatki, po dłuższym usypianiu idzie spać. Byłam z nim u lekarza i lekarz stwierdził, że jest zdrowy. Nie wiem, czy to może być wpływ tego, że wychodzą mu zęby? Ma już jedynki u góry i na dole. Stosuję różne maści na dziąsła, ale one niewiele pomagają. Czy to, że mało je, przejdzie, jak wyjdą zęby, czy to jest jakiś inny problem? Czy mogłabym podawać mu jakiś syrop na apetyt? Najgorsze są przebudzenia w nocy. Nie wiem, co można by podać, żeby w nocy nie budził się co 3 godziny. Wydaje mi się, że jest głodny, ale nie chce ani mleka, ani kaszki.

Odpowiedziała

lek. med. Katarzyna Jamruszkiewicz
specjalista medycyny rodzinnej
Poradnia Lekarza POZ
Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie

Problemy z karmieniem są powszechne u niemowląt, zwykle są przemijające i nie powodują zaburzeń wzrastania. Jeśli dziecko odmawia jedzenia, ale rozwija się prawidłowo, masa ciała się zwiększa, lekarz nie stwierdza odchyleń w badaniu, a podstawowe badania laboratoryjne są w normie, zwykle nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak na skutek odmowy przyjmowania pokarmów dziecko nie przybiera na wadze lub słabo przybiera, stwierdza się nieprawidłowości w badaniu fizykalnym, czy w badaniach laboratoryjnych, należy ustalić przyczynę dolegliwości. Dziecko powinno być kompleksowo zdiagnozowane - potrzebna może być pomoc lekarza pierwszego kontaktu, gastrologa, endokrynologa, dietetyka, psychologa czy logopedy.

W opisywanym przypadku nie wiem, czy dziecko zawsze było drobne i znajdowało się na 3. centylu siatki lub niżej, czy też nastąpiło gwałtowne obniżenie tempa wzrastania. Przekroczenie dwóch kanałów na siatce centylowej powinno skłonić do poszukiwania przyczyny braku odpowiedniego przyrostu masy ciała i szczegółowej diagnostyki. Nie wiem też, jaki jest wzrost rodziców dziecka, co również znacząco wpływa na ocenę jego wzrastania.

Choroby infekcyjne czy ząbkowanie mogą spowodować rozdrażnienie dziecka, osłabienie apetytu, jednak w opisywanym przypadku trwa to już dość długo. Dieta 9-miesięcznego dziecka powinna być bogata w różne składniki pokarmowe: warzywa, owoce, mleko (kobiece lub sztuczne), kasze, mięso i ryby. Czasem podanie danego posiłku wymaga wielu prób, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Można spróbować zmienić mleko modyfikowane na inne lub podać je w kubeczku zamiast w butelce ze smoczkiem. Czasem dzieci nie chcą jeść „niemowlęcego jedzenia” - kaszek, papkowatych zupek, a chętnie spróbowałyby czegoś ze stołu opiekunów. Można podać dziecku „dorosłą” kaszę, w pierwszej kolejności polecam, np. jaglaną lub rozgotowany ryż czy domową, niedoprawioną zupę. Lub zachęcić do jedzenia, układając przed dzieckiem talerzyk z ugotowanymi kawałkami warzyw, które dziecko będzie mogło wziąć do rączki i wsadzić do buzi.

Dziecko należy regularnie ważyć i poddawać okresowym kontrolom pediatrycznym. W przypadku wątpliwości co do rozwoju dziecka i podejrzenia choroby należy wykonać badania laboratoryjne, tj. morfologia, CRP, mocz, hormony tarczycy, ocenić funkcję wątroby, nerek, gospodarkę wapniowo-fosforanową, elektrolitową, zbadać kał na pasożyty czy obrazowe, w pierwszej kolejności USG brzuszka.

11.02.2015
Zobacz także
Inne pytania
  • Spływanie wydzieliny ropnej po tylnej ścianie gardła
  • Objawy ząbkowania
  • Czy opryszczka jest groźna dla miesięcznego dziecka?
  • Raczkowanie
  • Leczenie zarażenia glistą ludzką
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta