×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy dzieci wyrastają z refluksu żołądkowo-przełykowego?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój 4-miesięczny syn cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy. Każdy atak choroby powtarzał się w nocy, mój syn budził się i kaszlał suchym kaszlem i wtedy łapał go bezdech. Pierwszy raz do szpitala pojechaliśmy 14.11.2011 (i byliśmy tam do 22.11.2011). Po powrocie do domu było wszystko w porządku, ale nie na długo. Znowu trafiliśmy do szpitala. Objawy były takie same, tylko tym razem dziecko dusiło się flegmą (25.11.2011 05.12.2011). Za trzecim razem spanikowałam, bo nie działo się nic złego, syn tylko ciężko kaszlał, ale mimo to przyjęli nas na oddział i tym razem byliśmy od 30.11.2011 do 05.01.2012. Od tego czasu wszystko jest ok. Syn dziś zakaszlał kilka razy tak samo jak poprzednio, ale na tym się skończyło i jesteśmy w domu. Nie wiem, gdzie mam się zgłosić, co mam zrobić, w jaki sposób zapobiec dalszym atakom refluksu?! Lekarze w szpitalu powiedzieli, że syn z tego wyrośnie, ale sama nie wiem komu wierzyć, do kogo się zgłosić? Proszę o pomoc.

Odpowiedziała

dr med. Andrea Horvath
pediatra – gastrolog
Zespół Żywieniowy Kliniki Pediatrii WUM

Szanowna Pani,
Refluks żołądkowo-przełykowy, czyli zarzucanie treści żołądka do przełyku jest u małych dzieci zjawiskiem czysto fizjologicznym, z którego większość maluchów wyrasta około 1. roku życia. Jeśli jednak łączny czas zarzucania treści żołądkowej do przełyku przekracza w ciągu doby fizjologiczne normy lub jeśli z zarzucaniem wiążą się jakiekolwiek powikłania (np. nawracające infekcje jak u Pani syna), mówimy o chorobie refluksowej i wówczas podejmujemy leczenie.

Ustalenie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy refluksem żołądkowo-przełykowym a nawracającymi infekcjami dróg oddechowych nie jest jednak proste i wymaga – zwłaszcza u małych dzieci – specjalistycznej diagnostyki! Z historii Pani syna nie wynika, czy dziecko miało w tym kierunku wykonywane szczegółowe badania, choćby pH-metrię – czyli założenie na 24 h sondy do przełyku w celu określenia czasu zarzucania kwaśnej treści żołądkowej – co jest niezbędne przed włączeniem u niemowląt leczenia przeciwko chorobie refluksowej!

Proponuję zatem w pierwszej kolejności konsultację z gastrologiem dziecięcym mającą na celu ustalenie dalszego postępowania i potwierdzenia lub wykluczenia choroby refluksowej. Dalsze postępowanie zależeć będzie od wyniku tej konsultacji. Na otuchę jeszcze raz powtórzę, że większość objawów związanych z refluksem u dzieci wycofuje się wraz z wiekiem dziecka.

29.10.2012
Inne pytania
  • Nadmierne owłosienie u nastolatki
  • Mięczak zakaźny u dziecka
  • Testy alergologiczne z krwi u 3-latka
  • Czy poprzez zaklejanie oka można leczyć zeza?
  • Wysypka na szyi, ramionach i klatce piersiowej
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta