×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Krótkowzroczność postępująca u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja córka ma 8 lat. W styczniu 2012 r. poszłam z nią do okulisty, gdzie okazało się, że ma krótkowzroczność -3,50 oko lewe i -3,75 oko prawe. Przed tym odkryciem dwa razy była testowana u pediatry i powiedziano mi, że nic jej nie jest. Również szkoła sprawdzała oczy. Nie mogłam uwierzyć, jak to możliwe, że nic nie wykryli. W lipcu 2012 r. poszłyśmy na wizytę kontrolną do okulisty i już było prawe oko -4,75, lewe -4,50. Teraz jest styczeń 2013 r. i znowu jest zmiana – prawe -5,75, lewe -5,00. Mieszkam w USA, okulista, do którego chodzimy, jest zaliczany do dobrych lekarzy, ale nie widzi problemu. Bardzo się boję, że córka traci wzrok. Bardzo proszę o odpowiedź. Małgorzata

Odpowiedział

dr med. Arkadiusz Pogrzebielski
Ośrodek Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego w Krakowie
Oculus - Krakowskie Centrum Okulistyczne, Kraków
Scanmed, Szpital św. Rafała w Krakowie

Krótkowzroczność to wada wzroku spowodowana nadmiernym rozwojem długości osiowej gałki ocznej, zbyt dużą krzywizną rogówki lub soczewki albo zbyt dużym współczynnikiem załamywania światła przez ośrodki optyczne oka. Wszystkie te parametry mogą sprawiać, że wiązka światła wpadająca do oka nie zostanie skupiona na siatkówce, tylko zogniskuje się przed siatkówką, co jest istotą tej wady wzroku. Powstający na siatkówce obraz nie jest wyraźny.

Krótkowzroczność do -3D (dioptrii) określa się mianem małej (niekiedy nazywa się ją też krótkowzrocznością szkolną), między -3D a -6D mianem krótkowzroczności średniej, a większą niż -6,0 D – wysokiej.

Najczęściej krótkowzroczność wynika z niewspółmiernego wydłużania się oka w osi optycznej. Gałka oczna może się powiększać wraz ze wzrostem całego ciała. Niejednokrotnie krótkowzroczność nasila się do 21. roku życia. Istnieje mała grupa ludzi, u których krótkowzroczność może postępować w różnym tempie przez całe życie. Jest to rodzaj uwarunkowanej genetycznie zwyrodnieniowej choroby oka.

Przyczyny rozwijania się krótkowzroczności nie zostały do końca poznane. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Bodźcem do wydłużania się gałki ocznej mogą być działające ogólnie lub miejscowo hormony. Na rozwój oka wpływa także długotrwała praca wzrokowa z bliska (np. czytanie, pisanie).

Istotną informacją może być to, że wada wzroku (w tym przypadku krótkowzroczność) i ostrość wzroku nie są pojęciami tożsamymi. To drugie pojęcie określa zdolność rozdzielczą siatkówki i informuje nas, na ile dobrze widzimy.

Nasilanie się krótkowzroczności oznacza zwiększanie się wady wzroku, ale nie znaczy, że dana osoba traci wzrok, po zastosowaniu odpowiednich okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych ma ona bowiem zwykle pełną ostrość wzroku.

04.12.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w okulistyce
  • Retinopatia cukrzycowa
  • Test Schirmera
  • Złośliwe guzy powiek
  • Ostre, okresowe i przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek
  • Zapalenia spojówek u dzieci
  • Jaskra
Inne pytania
  • Obecność komórek nabłonkowych w osadzie moczu
  • Zatkany nos u dziecka
  • Drętwienie kończyn u nastolatków - etiologia diagnostyka, różnicowanie
  • Prawidłowy wzrost 12-latka
  • Liczne moczany bezpostaciowe w osadzie moczu
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta