×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wpływ wysiłku fizycznego na rozwój dziecka

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy zbyt duży wysiłek fizyczny może źle wpływać na rozwój dziecka starszego, tzn. w wieku 8–12 i więcej lat. Mam na myśli również prace w gospodarstwie domowym, np. przenoszenie drewna na opał, wożenie taczki wypełnionej tym drewnem, praca łopatą/szuflą itp. Sam ruch na świeżym powietrzu nie jest szkodliwy, jednak nie wiem, jakim obciążeniom może podołać taki młody organizm chłopców – synowie są raczej drobnej budowy i czy z powodu długotrwałej pracy nie dojdzie do zahamowania wzrostu lub nieprawidłowości w układzie ruchowym. Obaj chłopcy regularnie uprawiają sport i pomagają w domu. Kiedy i ile tego wysiłku to zbyt dużo? Bardzo proszę o odpowiedź, nie mogę nic sensownego znaleźć na ten temat. Dziękuję.

Odpowiedział

dr hab. med. Jerzy Sułko
Oddział Ortopedyczno-Urazowy
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Wysiłek fizyczny nie ma istotnego wpływu na rozwój dziecka, a już szczególnie na jego wzrost. Nie znajduję czynników zewnętrznych, które mogą zahamować aktywność chrząstki wzrostowej odpowiedzialnej za wzrost kości na długość.

Wysiłek fizyczny nie prowadzi też do uszkodzeń w układzie kostno-stawowym. Do uszkodzeń w układzie kostno-stawowym mogą doprowadzić raczej urazy – nawet drobne, ale sumujące się.

Wydaje się jednak rozsądne, aby wysiłek fizyczny nie był przekraczany. Trudno jest określić jednoznacznie i odmierzyć ilość wysiłku, której nie należy przekraczać. Myślę, że zarówno w ogóle, jak i przy wysiłku fizycznym, należy się kierować zasadą "złotego środka". Jeśli nawet chłopcy nie będą się skarżyć, to sam(a) Pan(i) zauważy ich zmęczenie i przerwie pracę. Można przecież odpocząć i do takiej pracy wrócić.

Nie ma danych w literaturze medycznej opisujących: jak, w jaki sposób i jaki wysiłek mógłby zaszkodzić dziecku w okresie rozwojowym. Każdy człowiek ma też inną wydolność i to co dla jednego będzie akceptowalne, to przekroczy możliwości drugiego.

Uważam, że wymienione przez Panią/Pana elementy prac w gospodarstwie domowym są bezpieczne dla chłopców. Podsumowując, myślę też, że należy zachować rozsądek przy planowaniu prac dla dzieci, ale jak najbardziej do nich zachęcam.

19.02.2013
Inne pytania
  • Wpływ nowego otoczenia na zachowanie niemowlęcia
  • Skaza białkowa - czy dziecko z tego wyrasta?
  • Przez jaki okres od rozpoczęcia leczenia owsicy należy pozostawić dziecko w domu?
  • Zwiększona liczba leukocytów w moczu u dziewczynek
  • Przewlekły dzienny kaszel u małego dziecka
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta