×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Odtruwanie na zawołanie

Onet

200-500 zł trzeba zapłacić za domową wizytę lekarza, który przywróci do "świata żywych" osobę po ciągu alkoholowym. Odtrucie najczęściej odbywa się w domu pacjenta i polega na podaniu leków przeciwbólowych, rozkurczowych, uspokajających oraz tych, które wyrównają wodno-elektrolitową gospodarkę organizmu. W każdym większym mieście jest co najmniej kilku – kilkunastu lekarzy, którzy świadczą takie usługi. Ogłaszają się w sieci albo prasie - donosi Onet.

- Warto dzwonić po sprawdzonego lekarza, który posiada prawo wykonywania zawodu i praktykę w tym kierunku. Lekarz najpierw musi zrobić wywiad i dowiedzieć się, czy pacjent nie cierpi na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, czy nadciśnienie. Od tego zależy dalsze postępowanie. Zawsze zostawiam kartę informacyjną z pieczątką i podpisem, receptę, a w razie potrzeby również zwolnienie lekarskie. Pacjent wie, że w każdej chwili może do mnie zadzwonić, w niektórych przypadkach sam monitoruję też stan jego zdrowia – mówi lekarz z Lublina, który chce zostać anonimowy.

Pacjent może też położyć się na oddział detoksykacyjny w jednej z prywatnych placówek, ale to wydatek od kilku do nawet kilkunastu tysięcy za miesięczny pobyt. W cenie jest detoksykacja, zakwaterowanie z wyżywieniem, leki, zajęcia z psychoterapeutą i psychiatrą. W szpitalach publicznych na miejsce na oddziale detoksykacyjnym trzeba czekać nawet kilka miesięcy i być trzeźwym, bo pijanych do placówki nie przyjmują.

- W większości przypadków są to ludzie na wysokich stanowiskach, raczej zamożni. Częściej mężczyźni niż kobiety. Część z nich ma za sobą próby odwykowe, wszyscy latami ukrywają swoje uzależnienie. Są właścicielami firm albo piastują kierownicze stanowiska, najczęściej nikt nie sprawdza co robią w pracy, jeśli są w stanie wykonywać swoje obowiązki – opowiada medyk.

- Zamawiają odtrucie, a potem mówią: dam sobie radę. Ale to nie jest takie proste. Dlatego często stają się stałymi klientami takich gabinetów jak mój. Na karcie informacyjnej, którą zostawiam pacjentowi, zawsze jest adres poradni antyalkoholowej, ale wielu pacjentów wstydzi się tam wybrać – wyjaśnia lekarz.

01.08.2013
Zobacz także
  • Uzależnienie od alkoholu
  • Ostre zatrucie alkoholem
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta