×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

W uścisku "Mocarza"

WPRK

Po zapaleniu dopalacza "Mocarz" dwoje nastolatków z Pszczyny trafiło do szpitala - informuje Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. "Mocarz" to niezwykle niebezpieczny dopalacz. Na internetowych forach można znaleźć opisy groźnych skutków jego zażycia. Środek ten wywołuje panikę, dezorientację i halucynacje. Dla wielu amatorów "Mocarza" już pierwszy kontakt z nim skończył się w szpitalu - komentuje WPR.

Tak swoją znajomość z "Mocarzem" zakończyło też dwoje młodych ludzi z Pszczyny. W sobotę 5 października po godz. 16. ratownicy WPR zostali wezwani do mieszkania przy ul. Dobrawy w Pszczynie. Na miejscu udzielili pomocy 14-letniemu chłopakowi i 15-letniej dziewczynie. Oboje przyznali się do palenia "Mocarza". Mieli utrudniony kontakt z rzeczywistością, momentami tracili przytomność. Zostali przewiezieniu do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Na miejscu była też policja, która zatrzymała osoby dorosłe, które prawdopodobnie "poczęstowały" nastolatków dopalaczem.

Ratownicy WPR przyznają, że coraz częściej są wzywani do osób będących po zażyciu dopalaczy. - To wynik ponownego wzrostu zainteresowania tymi groźnymi substancjami i ich coraz większej dostępności, zwłaszcza w Internecie. Z drugiej strony ludzie wiedzą, jak niebezpieczne są to środki i nie czekają z wzywaniem pomocy. I słusznie, bo w skrajnych przypadkach zażycie dopalacza może nawet skończyć się śmiercią – mówią ratownicy WPR.

08.10.2013
Zobacz także
  • Używanie „dopalaczy”
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta