×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

RPD: możliwy wzrost zachorowań na gruźlicę

Olga Zakolska

Może dojść do wzrostu zachorowań na gruźlicę - alarmuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak, w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w związku z licznymi przypadkami gruźlicy na Ukrainie. Rzecznik zwraca uwagę, że w Polsce wielu rodziców odmawia zaszczepienia dziecka.


Fot. pixabay

Michalak poprosił ministra zdrowia o informację na temat aktualnej sytuacji oraz ewentualnych działań podejmowanych przez resort zdrowia w związku z możliwością rozprzestrzeniania się gruźlicy, w szczególności z terenów Ukrainy. "Przedstawiane dane wskazują, że na Ukrainie przynajmniej 35 tysięcy osób jest chorych na gruźlicę, z czego blisko połowa jest chora na gruźlicę wielolekooporną. Z nieoficjalnych danych wynika, że jest blisko 600 tysięcy chorujących na Ukrainie" - informuje RPD.

Rzecznik zaznacza, że z dostępnych mu informacji wynika, że w Polsce "obecnie sytuacja nie jest groźna", jednak może ulec pogorszeniu, w szczególności w województwie podkarpackim i lubelskim.

"Niestety rośnie liczba odmów obowiązkowych szczepień. Z danych podanych przez GIS wynika, że w pierwszej połowie 2017 r. było ich 23 tysiące, to o 10 proc. więcej niż w całym 2016 r. Wiele z nich dotyczyło odmów szczepienia przeciw gruźlicy. Również eksperci wskazują, że w Polsce najwięcej odmów szczepień dotyczy chorób, które łatwo się przenoszą drogą kropelkową lub powietrzną: odry, krztuścagruźlicy dziecięcej. Coraz trudniejsza w leczeniu ze względu na istnienie szczepów lekoopornych staje się gruźlica. Jeśli pojawią się zachorowania wśród małych dzieci może dojść także do wzrostu zachorowań na gruźlicę opon mózgowo-rdzeniowych i zwiększonej śmiertelności" - alarmuje rzecznik.

W 2015 r. w Polsce zgłoszono 81 przypadków gruźlicy u dzieci do 14. roku życia oraz 83 przypadki zachorowań na gruźlicę wśród młodzieży w wieku od 15. do 19. lat. W sumie w 2015 r. do Krajowego Rejestru Zachorowań na Gruźlicę, prowadzonego przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, zgłoszono prawie 6,5 tys. przypadków gruźlicy. Zapadalność na gruźlicę w Polsce jest niska (16,7 przypadków na 100 tys. osób), ale nadal wyższa niż średnia w UE.

30.01.2018
Zobacz także
  • Gruźlica dziecięca
  • Gruźlica: przyczyny, objawy i leczenie
  • Szczepienie przeciwko gruźlicy
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta

Polecają nas