Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Ciężkie uszkodzenie płuc związane ze stosowaniem e-papierosów

www.cdc.gov

W USA stwierdza się coraz więcej przypadków ciężkiego uszkodzenia płuc, związanego ze stosowaniem e-papierosów. Do tej pory zgłoszono ponad 530 przypadków – 7 osób zmarło.

e-papieros
Fot. pixabay.com

Centre for Disease Control opublikowało krótką informację na ten temat.1 Objawy obejmują kaszel bez odkrztuszania, duszność, ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym, gorączkę, dreszcze, męczliwość – pojawiają się kilka tygodni przed hospitalizacją. U części chorych występowały objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, biegunka), które niekiedy poprzedzały wystąpienie objawów ze strony układu oddechowego. Pacjentów hospitalizowano z niewydolnością oddechową, która u części z nich wymagała wspomagania wentylacji. W badaniach obrazowych stwierdzano zmiany naciekowe lub zmiany o typie mlecznego szkła.

W wielu przypadkach początkowo rozpoznawano zakażenie układu oddechowego i wdrażano antybiotykoterapię, która nie przynosiła poprawy. Obserwowano korzystne efekty leczenia glikokortykosteroidami.

Wszyscy chorzy zgłaszali w wywiadzie stosowanie e-papierosów – różnych marek i zawierających różne produkty, w tym THC. Dotychczas nie udało się zidentyfikować wspólnego dla wszystkich przypadków czynnika, potencjalnie powodującego ten groźny dla życia zespół.

17 września FDA rozpoczęła śledztwo kryminalne w tej sprawie, co podkreśla, jak poważnie do problemu podchodzą amerykańskie agencje federalne.

Piśmiennictwo:

1. https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/68/wr/mm6836e2.htm?s_cid=mm6836e2_w
2. https://www.medscape.com/viewarticle/918710?nlid=131672_4942&src=WNL_mdplsfeat_190924_mscpedit_pulm&uac=28655AN&spon=13&impID=2106521&faf=1)
3. Layden JE i wsp. Pulmonary Illness Related to E-Cigarette Use in Illinois and Wisconsin — Preliminary Report. NEJM 2019; 10.1056/NEJMoa1911614

25.09.2019
Zobacz także

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

Polecają nas