×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

E-papierosy z nikotyną szkodzą naczyniom

Marek Matacz

Korzystanie z e-papierosów z nikotyną podnosi ciśnienie, tętno, przyczynia się do powstawania zakrzepów i zmniejsza elastyczność naczyń krwionośnych. Waping bez nikotyny nie powodował takich skutków.


Fot. sarahjohnson1/ pixabay.com

Niektóre skutki wywoływane przez e-papierosy przypominają te, które powstają pod wpływem palenia tytoniu i na dłuższą metę mogą być groźne - pokazuje badanie przeprowadzone przez zespół ze szwedzkiego Instytutu Karolinska.

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z udziałem 22 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat, którzy okazyjnie palili, ale byli zdrowi. Każdy z ochotników został poddany medycznym testom przed i po 30-krotnym zaciągnięciu się parą z e-papierosa z nikotyną oraz bez. Badacze m.in. z pomocą laserowego miernika sprawdzali, jak bardzo naczynia w skórze potrafią się rozszerzać i regulować dopływ krwi.

Jak się okazało, wdychana nikotynowa para powodowała krótkoterminowe szkodliwe skutki w organizmach uczestników. W pobranej od nich krwi, po 15 minutach od wapingu skrzepy tworzyły się 23 proc. częściej. Ta tendencja ustępowała po godzinie od użycia e-papierosa. Rosło także tętno (ze średnio 66 do 73 uderzeń na minutę) i ciśnienie krwi (ze średnio 108 mmHg do 117 mmHg).

Jednocześnie badacze zauważyli, że pod wpływem nikotyny naczynia krwionośne stawały się czasowo węższe.

„Nasze wyniki wskazują, że korzystanie z zawierających nikotynę e-papierosów ma na organizm podobny wpływ, jak palenie papierosów tradycyjnych. Oddziaływanie na krzepnięcie krwi jest istotne, ponieważ wiemy, że w długiej perspektywie może doprowadzić do zatkania węższych naczyń, a to, jak wiadomo, powoduje ryzyko zawału i udaru” - przestrzega dr Gustaf Lyytinen, autor badania przedstawionego w trakcie European Respiratory Society International Congres.

Żaden z tych skutków nie pojawiał się pod wpływem działania e-papierosa bez nikotyny. Naukowcy tłumaczą, że substancja ta podnosi poziom różnych hormonów, np. adrenaliny, która m.in. sprzyja skrzepom.

„Uszkodzenia powodowane przez palenie tradycyjnych papierosów, w tym działanie nikotyny są dobrze znane. E-papierosy są relatywnie nowe, więc wiemy dużo mniej na temat tego, jak wpływają na organizm” - wyniki skomentował niezwiązany z projektem przewodniczący European Respiratory Society (ERS) Tobacco Control Committee prof. Jonathan Grigg.

„Badanie to wskazuje, że zawierające nikotynę e-papierosy mogą powodować skrzepy i zmniejszać elastyczność naczyń. To niewielki projekt, więc chcielibyśmy zobaczyć więcej badań sprawdzających te efekty” - dodaje.

Ekspert przypomina, że wiele osób stosuje e-papierosy po to, aby rzucić palenie. Zwraca jednak uwagę, że specjalne gumy do życia i plastry rekomendowane przez ERS mogą być bezpieczniejsze.

Więcej informacji na stronach: https://www.ersnet.org/news-and-features/news/e-cigarettes-nicotine-blood-clotting-blood-vessels/
https://k4.ersnet.org/prod/v2/Front/Program/Session?e=262&session=13559

08.09.2021
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta

Polecają nas