Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to przewlekłe zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych i stawów kręgosłupa prowadzące do ich usztywnienia. Objawami ZZSK są ból, sztywność i postępujące ograniczenie ruchomości narządu ruchu. Mogą temu towarzyszyć objawy z innych narządów, m.in. zapalenie błony naczyniowej oka i zapalenie jelit.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza)
Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza) jest najczęstszą przyczyną bólu stawów. Jest wynikiem uszkodzenia chrząstki stawowej i innych struktur stawu. Zwyrodnienie stawów prowadzi do niesprawności i zmniejszenia jakości życia. Pomimo że choroby zwyrodnieniowej nie da się wyleczyć, jest wiele sposobów zahamowania jej postępu i poprawy funkcjonowanie narządu ruchu.
Wybrane treści dla Ciebie
Reaktywne zapalenie stawów (zespół Reitera)Reaktywne zapalenie stawów (zespół Reitera) to zapalenie kilku stawów, głównie kończyn dolnych i przyczepów ścięgnistych, poprzedzone zakażeniem, najczęściej przewodu pokarmowego lub narządów moczowo-płciowych. Głównym objawem jest ból i obrzęk pojedynczego stawu lub kilku stawów.
HemochromatozaHemochromatoza jest uwarunkowaną genetycznie chorobą, w której dochodzi do zwiększonego wchłaniania żelaza w jelicie cienkim, co prowadzi do przeładowania żelazem, czyli nadmiernego gromadzenia żelaza w tkankach – szczególnie w wątrobie, trzustce, sercu, stawach i przysadce – powodującego uszkodzenie tych narządów. Powikłaniem hemochromatozy jest marskość wątroby, która może prowadzić do raka wątrobowokomórkowego. W leczeniu stosuje się krwioupusty.
Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawówInfekcyjne zapalenie stawów (septyczne zapalenie stawów) to zapalenie stawów wywołanie przez drobnonustroje (bakterie, grzyby, wirusy), które dostały się do wewnętrznej części torebki stawowej, czyli błony maziowej. Zwykle zapalenie dotyczy jednego stawu. Leczenie zależy od przyczyny zapalenia, im szybciej zostanie wdrożone, tym jest skuteczniejsze
Rumień guzowatyRumień guzowaty to guzowate zmiany zapalne w tkance podskórnej, które pojawiają się najczęściej na przedniej powierzchni goleni.
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego Szacuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego dotyczy ok. 7,5% populacji. Występuje częściej u kobiet niż mężczyzn. Jednak jej częstość wśród osób po 65. roku życia jest znacznie większa.
Reumatoidalne zapalenie stawówReumatoidalne zapalenie stawów (RZS), nieprawidłowo określane czasem jako „reumatologiczne zapalenie stawów” to najczęstsza zapalna choroba stawów, rozpoczynająca się najczęściej w młodym i średnim wieku. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia stawów i innych powikłań, jednak aktualne metody leczenia u większości chorych pozwalają na utrzymanie sprawności i normalne funkcjonowanie.
Bóle kręgosłupa u młodzieży - przyczynyCoraz większa liczba nastolatków zgłasza się do lekarza z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa w różnych jego odcinkach. Często bóle pleców u młodzieży są związane z wadami postawy i siedzącym trybem życia, problemem są też treningi siłowe wykonywane zbyt dużymi obciążeniami, bez nadzoru trenera. U nastolatków dolegliwości mogą wynikać także z chorób samego kręgosłupa lub chorób ogólnoustrojowych.
Ból ręki oraz ból nadgarstkaRęka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych stawów, co umożliwia precyzyjne wykonywanie ruchów. Są one narażone na liczne przeciążenia i urazy, mogą zostać również zaatakowane przez choroby zapalne. Oprócz samych stawów przyczyną bólu ręki i nadgarstka mogą być choroby innych struktur, np. ścięgien, nerwów i mięśni.
Biodro strzelająceBiodro strzelające (inaczej biodro trzaskające lub biodro przeskakujące) to określenie nieprawidłowości okolicy stawu biodrowego z towarzyszącym uczuciem strzelania przy wykonywaniu ruchów w stawie. Uporczywe i bolesne dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej. Podstawowym postępowaniem jest fizjoterapia, podczas której koryguje się postawę pacjenta, nieprawidłowe napięcie mięśni oraz przykurcze.
Pulmonolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu oddechowego, przede wszystkim płuc i oskrzeli. Badania diagnostyczne wykonywane przez pulmonologa to m.in. RTG klatki piersiowej, spirometria z próbą rozkurczową, bronchoskopia i poligrafia (uproszczona wersja polisomnografii).
Na twój numer +48 zadzwoni do Ciebie Doradca
Medyczny. Jeżeli nie uda mu
się z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jak
zrealizować poradę.