×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przeniesienie wirusa na osoby z otoczenia po szczepieniu przeciw rotawirusom

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, moje dziecko zostało zaszczepione przeciw rotawirusom w piątek, w zeszłym tygodniu (druga dawka). Z tego co wiem, była to szczepionka żywa i trzeba przez tydzień uważać przy zmianie pieluszki, aby nie doszło do zarażenia. Właśnie moje dziecko, siedząc na nocniku puściło wraz kupką dużą ilość gazów (z dużą siłą). Czy, jeśli te gazy "rozeszły się" po najbliższej powierzchni, może dojść do zarażenia dziecka, które dotyka i nóżek rękoma, które za chwilę wkłada do buzi? Pozdrawiam, Aneta

Odpowiedziała

dr n. med. Ewa Talarek
specjalista pediatra
Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

Obie dostępne w Polsce szczepionki przeciw rotawirusom są szczepionkami żywymi, tzn. zawierają żywe atenuowane (osłabione) wirusy, które po podaniu szczepionki namnażają się w przewodzie pokarmowym dziecka. Udokumentowano wydalanie wirusa szczepionkowego w stolcu.

W przypadku szczepionki RotaTeq dotyczy to blisko 9% dzieci po podaniu pierwszej dawki, po kolejnych dawkach zdarza się rzadko. Nie potwierdzono natomiast przeniesienia zakażenia na osoby z otoczenia.

W przypadku szczepionki Rotarix, wirus szczepionkowy jest wydalany w stolcu przez blisko 25% szczepionych, ze szczytem wydalania około 7. dnia po pierwszej dawce (po drugiej dawce rzadziej). W pojedynczych przypadkach doszło do przeniesienia wirusa na osoby z kontaktu, ale u tych osób nie wystąpiły objawy rotawirusowego nieżytu żołądkowo-jelitowego.

Wobec potencjalnego ryzyka przeniesienia wirusa na osoby z najbliższego otoczenia szczepionego dziecka, producent zaleca przestrzeganie higieny osobistej (mycie rąk po zmianie pieluszki).

Teoretycznie dziecko, które po szczepieniu wydala z kałem wirusa szczepionkowego, może za pośrednictwem rąk wprowadzić go do buzi, ale nie należy się tego obawiać. Można powiedzieć, że dziecko po szczepieniu już jest "zarażone" wirusem szczepionkowym. Nie wiąże się to z ryzykiem zachorowania.

Piśmiennictwo:

Prevention of rotavirus disease: updated guidelines for use of rotavirus vaccine. Committee on Infectious Diseases. Pediatrics 2009, 123, 1412-1420.
Rotarix. Charakterystyka produktu leczniczego.

10.09.2018
Wybrane treści dla Ciebie
  • Szczepienie przeciwko rotawirusom
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta