×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Nadmierny obrzęk kończyny „pod gipsem” i utrzymujący się obrzęk po jego zdjęciu

Pytanie nadesłane do redakcji

Od niedawna wiem, że mam zakrzepicę. Stało się to tak, że przed świętami złamałam nogę. Tydzień po założeniu byłam u chirurga, bo czułam, jak wszystko w gipsie puchnie. Lekarz chirurg 2 stopnia stwierdził, że ma boleć. Byłam jeszcze w dwóch w innych miejscach, każdy mówił, że mam się nie martwić. Po ściągnięciu gipsu noga powinna być szczupła, a ja miałam obrzęk - dostałam skierowanie do szpitala. Tam powiedzieli, że to jest zaawansowana zakrzepica w pachwinie. Skoro jest zaawansowana, czyli była już w czasie złamania?
Biorę tabletki i chodzę w pończochach 2. stopnia ucisku, ale noga nie chce wrócić do swoich rozmiarów. Czy są jakiekolwiek szanse na to, że ta noga będzie wyglądała, tak jak kiedyś? Ja mam dopiero 19 lat i nie chcę rezygnować ze swojego życia, jakie miałam przed złamaniem. Czy warto pojechać do innego specjalisty, żeby on powiedział coś więcej na ten temat?

Odpowiedział

dr med. Wojciech Sydor
Poradnia Nadkrzepliwości Krwi
Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Nadmierny obrzęk kończyny „pod gipsem” może świadczyć o rozwijającej się zakrzepicy. Utrzymujący się obrzęk jest z kolei zwykle następstwem niedrożności żył proksymalnych, najczęściej biodrowych.

W celu potwierdzenia niezbędne będzie wykonanie badania obrazowego (np. ultasonograficznego, a w razie wątpliwości flebografii lub angiotomografii komputerowej). Jeżeli w trakcie aktualnego leczenia przeciwzakrzepowego nie dojdzie do rekanalizacji naczyń żylnych, a obrzęk będzie się utrzymywał - i co ważne, pogarszał funkcję kończyny, to warto rozważyć leczenie interwencyjne. Wymaga to jednak dodatkowych informacji o lokalizacji zmian zakrzepowych, możliwości technicznych wykonania skutecznego zabiegu itd. Słowem - niezbędna jest konsultacja angiologiczna, najlepiej w ośrodku posiadającym doświadczenie w wykonywaniu takich zabiegów.

24.04.2014
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
  • Ostre niedokrwienie kończyn dolnych
  • Tarcza zastoinowa
  • Ostre niedokrwienie kończyny górnej
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta