Zabrze - otwarto Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca

Anna Gumułka

Nową Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca otwarto w środę w Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu w historycznym budynku tego szpitala, gdzie prof. Zbigniew Religa pierwszy raz w Polsce z sukcesem przeszczepił serce.


fot. pixabay.com

"Dobry duch prof. Religi unosi się nad tym miejscem. Kiedyś tu polska transplantologia ruszyła do przodu, teraz dzięki niebywałemu postępowi technologicznemu można tu leczyć zabiegowo zaburzenia rytmu serca" – powiedział minister Szumowski.

"To zabiegi oczekiwane przez pacjentów, potrzebne jest poszerzanie bazy, gdzie można je wykonać szybko i skutecznie, by pacjenci mogli wrócić do zdrowia, do normalnego funkcjonowania, do społeczeństwa" – dodał.

"Skorzystaliśmy po gospodarsku z okazji, że sala operacyjna została zwolniona i mogliśmy wzmocnić działanie kardiologów elektrofizjologów. Cieszymy się, że od dziś służy chorym i leczącym" – powiedział dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Salę do zabiegów elektroterapii serca i pracownię hybrydową, wykorzystywaną m.in. do zabiegów ablacji i leczenia powikłań procedur elektroterapii otwarto w historycznych pomieszczeniach najstarszego budynku ŚCCS, znanych m.in. ze słynnego zdjęcia wykonanego w 1985 r. przez Jamesa L. Stanfielda z "National Geographic". Fotografia przedstawia zmęczonego prof. Religę czuwającego po przeszczepie przy pacjencie. Choć stoi tu teraz najnowocześniejszy sprzęt, to z powodów sentymentalnych pozostawiono charakterystyczne zielone kafelki na ścianach, jedynie je odnawiając.

Jak podkreślił dyrektor medyczny ŚCCS prof. Piotr Przybyłowski, dążenia kardiologów koncentrują się obecnie wokół tego, by jak najdłużej wspierać naturalną pracę serca pacjenta i niwelować objawy chorób.

"W kontekście zaburzeń rytmu serca, które nierozpoznane, nieleczone lub leczone niewłaściwie, mogą w konsekwencji doprowadzić do niewydolności serca, arsenał terapeutyczny jest imponujący i bogaty. Elektroterapia to ważna dziedzina współczesnej kardiologii, potrzebna coraz liczniejszej grupie pacjentów. Rośnie zapotrzebowanie na zabiegi ablacji, a także na złożone procedury hybrydowe, wykonywane w zabezpieczeniu kardiochirurgicznym – stąd inwestycja Śląskiego Centrum Chorób Serca właśnie w ten profil pracowni" – powiedział.

"Epidemia migotania przedsionków i związane z nią udary niedokrwienne mózgu to wciąż duże wyzwanie zdrowotne, ale także społeczne – istotnie większe w kontekście starzejącego się społeczeństwa w Polsce i w Europie. Rozwiązaniem jest dostarczanie pacjentom sprawdzonych rozwiązań z zakresu nowoczesnej, efektywnej i dostępnej diagnostyki oraz terapii arytmii" – wskazał minister Szumowski.

W nowej Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca jest sala zabiegowa, która będzie wykorzystywana m.in. do zabiegów implantacji urządzeń wszczepialnych takich, jak: stymulatory, kardiowertery-defibrylatory i układy do terapii resynchronizującej pracę serca. W pracowni jest także sala hybrydowa, w której będą wykonywane bardziej złożone zabiegi i procedury, często wymagające również wsparcia kardiochirurgów.

"W pracowni hybrydowej będziemy przeprowadzać m.in. zabiegi ablacji, polegające na znalezieniu i unieszkodliwieniu tkanek serca, odpowiedzialnych za nieprawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych. Sala będzie wykorzystywana także do leczenia powikłań zabiegów elektroterapii, a więc na przykład do usuwania elektrod czy całych urządzeń wszczepialnych u pacjentów, u których doszło do infekcji lub uszkodzenia tych układów. Tego typu zabiegi muszą być przeprowadzone w odpowiednim zabezpieczeniu. Dotychczas przeprowadzaliśmy je w Klinice Kardiochirurgii. Konieczność przenoszenia pacjenta oczekującego na zabieg do innej kliniki może wiązać się z niepotrzebnym stresem chorego, dlatego nowa pracownia i lepsze warunki, jakie możemy zaoferować naszym pacjentom, cieszą nas tym bardziej" – wyjaśnił kierownik I Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SCCS w Zabrzu prof. Zbigniew Kalarus.

W nowej pracowni są m.in. dwa stoły operacyjne z nowoczesnymi systemami rentgenowskimi – angiografami. Każdy z trzech dostępnych w pracowni nowoczesnych systemów monitorowania serca w 3D ma nieco odmienne funkcje, które mogą być ściśle dopasowane do specyficznych potrzeb danego zabiegu. Różne wielopolowe elektrody pozwalają znaleźć i określić źródła arytmii łatwiej, szybciej i bardziej precyzyjnie niż w przypadku tradycyjnych procedur zabiegowych.

27.06.2019
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.