Scenariusz na jesień

Klaudia Torchała
zdrowie.pap.pl

Co nas czeka jesienią? Dlaczego post-COVID może okazać się większym zagrożeniem niż COVID-19? – wyjaśniają prof. Andrzej M. Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Fot. Adobe Stock / Bruce

  • Przebieg choroby w tej chwili jest łagodniejszy, co nie oznacza, że należy tracić czujność
  • Nawet bardzo łagodne przebycie choroby podstawowej, ostrego stanu infekcji SARS-CoV-2, nie niweluje do zera prawdopodobieństwa wystąpienia post-COVID
  • Eksperci zrzeszeni w ramach inicjatywy „Nauka Przeciw Pandemii” pracują nad kolejną publikacją, która uporządkuje wiedzę na temat post-COVID

Spotkanie z ekspertami odbyło się w ramach „Eksperckich rozmów PAP”, zorganizowanych we współpracy z Pfizer Polska. Eksperci byli zgodni, że przebieg choroby w tej chwili jest łagodniejszy. Wirus atakuje głównie górne drogi oddechowe, co nie oznacza, że należy tracić czujność. Dopóki wirus jest z nami, tak długo będzie mutował. Na razie dominuje wariant Omikron.

– Każdy subwariant powinien być coraz bardziej zakaźny, ale nie powinien być zabójczy – podkreślił prof. Andrzej M. Fal. Wyjaśnił, że patogen, aby mieć szansę przeżyć musi się rozprzestrzeniać, ale jednocześnie uważać, by nie zabić żywiciela, czyli populacji ludzkiej.

Rzeczywiście objawy choroby jakie wywołują subwarianty Omikronu są łagodniejsze. Lekarz rodzinny Michał Sutkowski przyznał, że codziennie przyjmuje pacjentów, ale w przychodni nie widać wielu infekcji związanych z koronawirusem. Pacjenci pojawiają się głównie z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych. Przed nami jednak jesień i trudno przewidzieć, jaki będzie scenariusz.

– Ostatni raz pacjenta z COVID-19 miałem jakieś trzy tygodnie temu, co nic oczywiście nie oznacza w kontekście jesieni. Może być dobrze, a może być bardzo źle – stwierdził Michał Sutkowski. – Czuj duch, trzeba uważać. Omikron to na szczęście nie jest Delta. Mamy wszyscy nadzieję, że będzie dobrze, ale jak będzie – znak zapytania.

Natomiast prof. Fal zwrócił uwagę na to, że „może się zdarzyć tak, że mutacja w najmniej oczekiwany sposób spowoduje, że będziemy mieli wariant o cięższym przebiegu klinicznym, ale na razie go nie mamy”.

Sama choroba być może zeszła na dalszy plan, ale to, co w tej chwili budzi zaniepokojenie specjalistów i naukowców, to narastający post-COVID.

Jak wytłumaczył prof. Fal, pod tym pojęciem kryje się zespół objawów pojawiający się trzy miesiące po udowodnionej bądź wysoce prawdopodobnej infekcji SARS-CoV-2 i trwający nie krócej niż dwa miesiące. Definicja była potrzebna, by usystematyzować wiedzę i nie ujmować w tym zespole na przykład dolegliwości, które pojawiły się na chwilę po przebyciu COVID-19.

Eksperci zwrócili też uwagę na to, że nawet u osób, których COVID-19 mocno nie dotknął, mogą wystąpić dolegliwości i zaburzenia, które można uznać za post-COVID.

– Problem polega na tym, że nawet bardzo łagodne przebycie choroby podstawowej, tego ostrego stanu infekcji SARS-CoV-2, nie niweluje do zera prawdopodobieństwa wystąpienia post-COVID – zaznaczył prof. Fal i dodał, że średnio co trzeci pacjent, który przechodził chorobę będzie miał objawy tego zespołu.

– Najczęściej mówimy o mgle pocovidowej, osłabieniu pamięci, koncentracji, zaburzeniach snu. Wcześniej to był głównie: zespół zmęczeniowy, zmniejszenie wydolności fizycznej, tachykardie, duszność. Rzeczywiście nie tylko w kontekście objawów ostrych wirus się zmienił, ale również tych objawów post-COVID. Coraz bardziej idą one w neurologię – przyznał prof. Fal.

Jednocześnie wskazał, że pojawiają się nierzadko też zaburzenia psychiatryczne.

– Post-COVID może być paradoksalnie długofalowo dużo większym ciosem dla ludzi niż sama ostra część epidemii – stwierdził ekspert.

Michał Sutkowski zaś przyznał, że post-COVID będzie „ogromnym problemem, choć nie tak spektakularnym, jak sama pandemia”.

– Nie będzie takiego „wow”, ale będą się tliły te objawy, a pacjenci będą się „kręcili” od lekarza do lekarza – od neurologa do psychiatry po alergologa, kardiologa i wielu innych specjalistów. Będą to trudne przypadki do diagnostyki i będą wymagały ogromnych nakładów na ochronę zdrowia. Czeka nas era post-COVID. Obym się mylił, ale wydaje się, że to wszystko przed nami – powiedział Sutkowski.

Równocześnie prof. Fal zaznaczył, że w tej chwili eksperci zrzeszeni w ramach inicjatywy „Nauka Przeciw Pandemii” pracują nad kolejną publikacją, która uporządkuje wiedzę na temat post-COVID.

– Będzie to pozycja, która zalgorytmizuje kategoryzację objawów. To znaczy objawy post-COVID postaramy się tak poukładać, żeby było jasne: „jeśli masz takie objawy, zrób to, pójdź do tego lekarza”. To będzie z myślą o lekarzach, ale też pacjentach – przyznała prof. Fal.

Dotychczasowe wyniki ich prac, które posumowały trzy lata pandemii dostępne są na stronie: naukaprzeciwpandemii.pl.

Eksperci zalecają również, by na bieżąco uzupełniać szczepienia. W szczególności powinny o tym pamiętać osoby narażone na ciężki przebieg COVID-19, czyli w wieku 60 lat i starsze, z chorobami przewlekłymi i osłabioną odpornością, ale także personel medyczny.

Nadchodząca jesień to również wyzwanie dla samorządów, zarządzających dużymi firmami, placówkami oświatowymi, medycznymi czy urzędami, choć to my sami – jak podkreślili eksperci – powinniśmy brać zdrowie we własne ręce.

– To my powinniśmy brać odpowiedzialność za swoje zdrowie. To nasza decyzja o szczepieniu jest tą kluczową – wskazał Michał Sutkowski.

Dodał, że istotne jest to, by zarządzający promowali dbałość o zdrowie, zachowali pewne elastyczne podejście do zmieniającej się sytuacji epidemicznej, jak również nie zapominali o upowszechnianiu prostych zasad, które pozwalają na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w dużych skupiskach ludzkich – dystans, dezynfekcja czy maseczki.

28.07.2023
Zobacz także
  • Badania nad powikłaniami COVID-19
  • Long-COVID poważnym problemem w UE
  • PAN: jak uniknąć kolejnej tragicznej jesieni?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta