Jak długo będzie trwała izolacja i od czego to zależy? Czy po jej ukończeniu muszę wykonać kolejny test?

lek. Marzena Kościelna, lek. Magdalena Wiercińska, dr n. med. Agnieszka Wroczyńska we współpracy z zespołem redaktorów serwisu COVID-19 i Medycyna rodzinna

Po tym, jak laboratorium wprowadzi pozytywny wynik testu do ogólnopolskiego systemu elektronicznego, ten automatycznie nakłada 10 dni izolacji na pacjenta. W 8.–10. dniu izolacji zadzwoń do swojego lekarza POZ, wówczas lekarz podejmie decyzję, czy istnieją wskazania do jej przedłużenia.

Izolacja trwa:

  • w przypadku osób bezobjawowych: 10 dni od dnia uzyskania dodatniego wyniku lub
  • w przypadku osób objawowych: min. 10 dni od początku objawów, ale może zostać przedłużona, w zależności od przebiegu choroby i stanu pacjenta, o czym decyduje lekarz,
  • może zostać przedłużona do 20 dni u osób z upośledzoną odpornością.

Czas izolacji wynika z okresu, w którym chory może przekazać SARS-CoV-2 innej osobie (okres zakaźności – p. Dlaczego muszę się izolować?). Decyzję o ewentualnym przedłużeniu izolacji podejmuje się wspólnie z lekarzem rodzinnym po upływie co najmniej tygodnia. Jeśli lekarz nie przedłuży izolacji, wygasa ona automatycznie. Osoby, które ukończyły izolację zgodnie z powyższymi zasadami, uznaje się za zdrowe i niezakaźne dla otoczenia, czyli za tzw. ozdrowieńców.

Aktualnie, po ukończeniu izolacji nie wykonuje się już rutynowo kontrolnych badań RT-PCR. Takie zasady obowiązywały do września 2020 roku i zostały zmienione, ponieważ okazało się, iż wirus może być u niektórych osób wykrywalny w teście RT-PCR jeszcze przez wiele tygodni po wyzdrowieniu (u rekordzistów nawet do 3 miesięcy), a okres zakaźności – jak opisano wyżej – trwa znacznie krócej. Wyjątkowo, badania w celu zakończenia izolacji wykonuje się jeszcze w bardzo rzadkich, szczególnych sytuacjach (o czym decyduje lekarz).

Obecnie u zdecydowanej większości osób nie zaleca się wykonywania testu RT-PCR ani żadnych innych badań (w tym serologicznych) na koniec izolacji . Mimo to po zakończeniu izolacji nadal pamiętaj o zalecanych środkach ostrożności. Noś maseczkę zgodnie z zaleceniami, utrzymuj dystans społeczny, dbaj o higienę rąk, a także o higienę podczas kaszlu i kichania. Rozsądne może być również, bezpośrednio po izolacji, powstrzymanie się jeszcze przez klika dni od bliskich i intensywnych kontaktów społecznych (p. Jak uniknąć zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2)?)

Wróć na stronę Koronawirus – poradnik dla pacjenta część II

18.10.2021
Wybrane treści dla Ciebie
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta