Zakończyłem izolację – co dalej, czy mam wykonać jakieś badania?

lek. Marzena Kościelna, lek. Magdalena Wiercińska, dr n. med. Agnieszka Wroczyńska we współpracy z zespołem redaktorów serwisu COVID-19 i Medycyna rodzinna

Jeśli lekarz nie zdecydował o przedłużeniu izolacji, po ustalonym czasie możesz wrócić do swoich zajęć, jako tzw. ozdrowieniec. Pamiętaj jednak, że rozsądne może być aby bezpośrednio po chorobie powstrzymać się jeszcze przez klika dni od bliskich i intensywnych kontaktów społecznych (p. Jak uniknąć zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2)?), a w razie konieczności spotkań – założyć maseczkę FFP2 lub FFP3.

Aktualnie nie zaleca się rutynowego wykonywania żadnych badań po zakończeniu izolacji (w tym żadnych badań obrazowych płuc ani krwi), nie zaleca się również wykonywania testów serologicznych (badających obecność przeciwciał), ponieważ ich wynik nie wpływa na postępowanie.

U wielu osób po przebyciu COVID-19 przez jakiś czas mogą utrzymywać się jeszcze resztkowe objawy (takie jak zaburzenia węchu i smaku, kaszel czy osłabienie), które stopniowo zmniejszają się z upływem czasu. Jeśli objawy te są szczególnie nasilone, warto skonsultować się z lekarzem i ewentualnie zgłosić się na badanie osobiste, rozważyć z lekarzem wskazania do przedłużenia zwolnienia lekarskiego, badań czy konsultacji dodatkowych, jednak w zdecydowanej większości przypadków objawy te nie wymagają szczególnego postępowania czy leczenia i stopniowo powinny ustąpić. Jak wspomniano w pytaniu W trakcie COVID-19 pojawiają się u mnie nowe objawy lub objawy się pogorszyły – co powinienem robić? w pierwszych tygodniach po COVID-19 szczególną czujność powinni zachować rodzice dzieci, ze względu na ryzyko PIMS. W razie nawrotu lub pogorszenia objawów, w tym gorączki po przebyciu COVID-19 (szczególnie w przypadku dzieci), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wróć na stronę Koronawirus – poradnik dla pacjenta
Aktualne zasady postępowania – prawne i medyczne

08.04.2022
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta