Jak wspomniano w odpowiedzi na pytanie Jak długo będzie trwała izolacja i od czego to zależy? Czy po jej ukończeniu muszę wykonać kolejny test?, jeśli lekarz nie zdecydował o przedłużeniu izolacji, po ustalonym przez system lub lekarza czasie izolacja samoistnie wygaśnie i wówczas możesz wrócić do swoich obowiązków, jako tzw. ozdrowieniec. Pamiętaj jednak, że jeszcze nie wiemy wszystkiego o wirusie SARS-CoV-2, dlatego też przez jakiś czas po zakończeniu izolacji: noś maseczkę zgodnie z zaleceniami, utrzymuj dystans społeczny, dbaj o higienę rąk oraz o higienę podczas kaszlu i kichania. Rozsądne może być również, aby bezpośrednio po chorobie powstrzymać się jeszcze przez klika dni od bliskich i intensywnych kontaktów społecznych (p. Jak uniknąć zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2)?).
Aktualnie nie zaleca się rutynowego wykonywania żadnych badań po zakończeniu izolacji (w tym żadnych badań obrazowych płuc ani krwi), a w szczególności, poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami, nie zaleca się wykonywania kontrolnego RT-PCR, gdyż okres wydalania wirusa, który może być stwierdzany w tym badaniu, może wynosić nawet do 3 miesięcy, a wiemy już, że zakaźność trwa znacznie krócej i taki wynik zwykle nie zmienia postępowania (p. Jak długo będzie trwała izolacja i od czego to zależy? Czy po jej ukończeniu muszę wykonać kolejny test?). Nie zaleca się również wykonywania testów serologicznych (badających obecność przeciwciał), ponieważ aktualnie wiedza na temat ich znaczenia i interpretacji jest jeszcze zbyt mała i ich wynik na razie nie przyczyni się do zwiększenia wiedzy o Twoim stanie zdrowia, może natomiast być mylący (p. Diagnostyka laboratoryjna COVID-19).
U wielu osób po przebyciu COVID-19 przez jakiś czas mogą utrzymywać się jeszcze resztkowe objawy (takie jak zaburzenia węchu i smaku, kaszel czy osłabienie), które stopniowo zmniejszają się z upływem czasu. Jeśli objawy te są szczególnie nasilone, warto skonsultować się z lekarzem i ewentualnie zgłosić się na badanie osobiste, rozważyć z lekarzem wskazania do badań czy konsultacji dodatkowych, jednak w zdecydowanej większości przypadków objawy te nie wymagają szczególnego postępowania czy leczenia i stopniowo powinny ustąpić. W pierwszych tygodniach po COVID-19 szczególną czujność powinni zachować rodzice dzieci, które przebyły zakażenie, z uwagi na potencjalne ryzyko PIMS. W razie nawrotu lub pogorszenia objawów, w tym gorączki po przebyciu COVID-19 (szczególnie w przypadku dzieci), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, p. W trakcie izolacji pojawiają się u mnie nowe objawy lub objawy się pogorszyły – co powinienem robić?
Wróć na stronę Koronawirus – poradnik dla pacjenta część II