×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Liszajec zakaźny


specjalista dermatologii i wenerologii

Co to jest liszajec zakaźny?

Liszajec zakaźny to choroba bakteryjna skóry wywołana przez gronkowce i/lub paciorkowce. Charakteryzuje się dużą zakaźnością. Spowodowana jest zakażeniem szczepami Staphylococcus aureus i/lub Streptococcus pyogenes.

Jak często wystęuje liszajec zakaźny?

Liszajec zakaźny to częste bakteryjne zakażenie skóry. Najczęściej występuje u dzieci, ale może również dotyczyć osób dorosłych. Ze względu na dużą zakaźność, w takich miejscach, jak żłobki, przedszkola, szkoły, dzieci mogą często zarażać się od rówieśników.

Jakie są objawy liszajca zakaźnego?

Liszajec zakaźny charakteryzuje się występowaniem drobnych, skupionych, powierzchownych i szybko pękających pęcherzyków na rumieniowym podłożu. W krótkim czasie zmiany przybierają postać miodowo żółtych strupów. Najczęściej zmianom skórnym nie towarzyszą inne dolegliwości ogólne, takie jak np. gorączka.

Co robić w przypadku pojawienia się zmian wskazujących na liszajec zakaźny?

W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na liszajec zakaźny należy się zgłosić do lekarza POZ lub dermatologa. Wczesne rozpoczęcie leczenia powoduje zahamowanie dalszego rozprzestrzeniania się zmian skórnych.

W jaki sposób lekarz rozpoznaje liszajec zakaźny?

Obraz kliniczny („miodowe strupy”) jest typowy dla liszajca zakaźnego i na ogół nie stanowi trudności w postawieniu diagnozy przez lekarza.

Jakie są metody leczenia liszajca zakaźnego?

W terapii liszajca zakaźnego stosuje się leczenie antybiotykami podawanymi miejscowo lub ogólnie. Wybór metody leczenia zależy przede wszystkim od rozległości i lokalizacji zmian skórnych.

Co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na liszajec zakaźny?

W przypadku wystąpienia liszajca zakaźnego u chorego członkowie rodziny lub osoby z bliższego otoczenia powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny, ponieważ liszajec zakaźny jest chorobą o dużej zakaźności.

28.07.2017

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.