Czy picie wody z cytryną ma wpływ na trądzik?

dr n. med. Dominika Wnęk, dietetyk

Pytanie nadesłane do redakcji

Leczyłem się na trądzik Izotekiem. Skutecznie do września tego roku. Twarz praktycznie w 99% wyleczona (zawsze coś małego się pojawi). Niedawno przeczytałem, iż woda z cytryną na czczo działa oczyszczająco. Zacząłem ją pić mniej więcej od tygodnia i trądzik zaczął powracać. Zacząłem się bać, że to może być nawrót. Pomyślałem także, że to może jednak z powodu picia wody z cytryną. Czy organizm wyrzuca toksyny i pojawia się trądzik? Czy to zwykły nawrót i trzeba znów iść do dermatologa po leki? Jeżeli z powodu picia wody z cytryną, to czy mam przestać? Czy może pić dalej i czekać aż organizm się oczyści? Ale czy wtedy nie nastąpi powrót? Czy może jednak się oczyści i trądzik przestanie nawracać?

Odpowiedź

W swojej praktyce nie spotkałam się z niekorzystnym wpływem picia wody z cytryną na trądzik. Do tej pory nie przeprowadzono także prac wskazujących na skuteczność picia wody z cytryną w kontekście leczenia zmian trądzikowych.

Z kolei woda i odpowiednie nawodnienie organizmu są niezbędne do prawidłowego różnicowania komórek naskórka, którego główną funkcją jest zapobieganie utracie wody i ochrona przed wnikaniem czynników obcych do organizmu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że w stanach niedoboru wody naskórek traci elastyczność i staje się szorstki. To z kolei może skutkować skłonnością do powstawania ewentualnych zmian trądzikowych. Wydaje się, że dodanie cytryny do wody tylko poprawia walory smakowe, a nie wykazuje właściwości leczniczych. Wprawdzie cytryna stanowi źródło witaminy C, która jest witaminą antyoksydacyjną, a co za tym idzie składnikiem kosmetycznym o właściwościach przeciwutleniających, to jednak nie zawiera jej aż tak dużo, jak inne powszechnie stosowane produkty, do których zalicza się: natkę pietruszki, porzeczki czarne, paprykę czerwoną, brukselkę i brokuły.

Zgodnie z aktualnymi normami dla populacji polskiej zapotrzebowanie na wodę pochodzącą z napojów i produktów spożywczych przy umiarkowanej aktywności fizycznej i umiarkowanej temperaturze otoczenia wynosi w przypadku kobiet 2000 ml/dobę, a w przypadku mężczyzn 2500 ml/dobę.

Ponadto Komitet Nauk o Żywieniu Człowieka PAN oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych w swoim stanowisku z 2017 rekomendują, aby ilość wypijanych płynów (bez wody z potraw i stałych produktów spożywczych) wynosiła w przypadku zdrowych osób dorosłych przynajmniej 1600–2000 ml/dzień, z czego największą część spożywanych płynów powinna stanowić woda w ilości minimum 800 ml.

W przypadku leczenia izotretynoiną czasami spotyka się nawrót choroby, jednakże nawrót ten jest zawsze w mniejszym stopniu nasilony niż przed włączeniem tego leku.

Więcej na temat leczenia izotretynoiną przeczytasz w artykule Trądzik - leczenie izotretynoiną: retinoidy doustne i stosowane miejscowo

Proponowałabym Panu zgłosić się do dermatologa, który po ocenie klinicznej Pana zmian dostosuje odpowiednie leczenie.

Polecamy: Woda z cytryną szkodzi zębom

10.10.2023
Wybrane treści dla Ciebie
 • Izotretynoina a oczy - działania niepożądane związane z narządem wzroku
 • Stres oksydacyjny
 • Czy awokado może leczyć trądzik?
 • Kuracja izotretynoiną a tatuaż i zabieg laserowy
 • Jak stosować preparaty (kremy, żele) na trądzik, pielęgnacja twarzy z trądzikiem, makijaż – czy można stosować przy trądziku?
 • Dieta a trądzik
 • Trądzik na plecach - jak się go pozbyć?
 • Cytryna - właściwości
 • Trądzik odwrócony – przyczyny i sposoby leczenia
Inne pytania
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta