×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ścieżka pacjenta z otyłością

W Nowym Kształcie

Osoba chorująca na otyłość musi sobie zadać fundamentalne pytanie, czy chce się leczyć zachowawczo, czy chce dodatkowo poddać się chirurgicznemu leczeniu otyłości.


Fot. pixabay.com

Krok po kroku do zdrowia

Bardzo wiele osób z otyłością odchudza się na własną rękę, czego skutkiem jest albo brak rezultatów, albo krótkotrwałe rezultaty z efektem jo-jo i spadkiem nastroju lub depresją w pakiecie. Leczenie otyłości nie jest proste, ale na pewno jest możliwe i skuteczne, jeśli będziemy przestrzegać kilku kroków. Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę i przyznać, że otyłość jest chorobą i powinna być leczona przez specjalistów, tak jak każda inna choroba. Na pewno trzeba chcieć zmiany oraz być na nią gotowym, w tym także mogą pomóc specjaliści.

Krok 1 – wizyta u lekarza pierwszego kontaktu

Najważniejsza jest diagnoza, którą może postawić lekarz pierwszego kontaktu. Lekarz powinien obliczyć BMI oraz ustalić na podstawie badań czy pacjent ma choroby współistniejące, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, bezdech senny, problemy ze stawami i inne. Lekarz powinien wskazać metody leczenia otyłości oraz wystawić skierowanie do chirurga bariatry.

Krok 2 – leczenie zachowawcze czy operacja

Wielu pacjentów z otyłością może kwalifikować się do operacji bariatrycznej. Nie jest też tajemnicą, co podkreślają eksperci, że obecnie operacja jest najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości. Po zakwalifikowaniu do zabiegu przede wszystkim pacjent musi sam podjąć decyzję – czy chce leczyć się zachowawczo poprzez wyłącznie zmianę stylu życia lub/i leczenie farmakologiczne, czy chce się dodatkowo poddać operacji. Niezależnie od decyzji warto jednak poznać wszystkie możliwości i udać się na konsultację do chirurga bariatrycznego, który pogłębi diagnozę i ustali najkorzystniejszy dla pacjenta plan leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie operacyjne nie zwalnia pacjenta z trwałej zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej, a wręcz przeciwnie.

Krok 3 – wybór ośrodka leczenia otyłości

Należy postawić na ośrodek, w którym otyłość leczy się interdyscyplinarnie, co w praktyce oznacza, że oprócz chirurga pacjent zostanie otoczony opieką dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty.

– Jeżeli jest kwalifikacja do zabiegu, to pacjent musi odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie, czy chce się operować. Kolejna rzecz to wybór ośrodka, w którym jest pełna opieka zespołu terapeutycznego i follow up, czyli regularne konsultacje po zabiegu, bo bez tego się nie uda – mówi mgr Ludmiła Podgórska, dietetyczka pracująca z osobami chorującymi na otyłość.

Dzięki wsparciu wszystkich obszarów, mamy zdecydowanie większą pewność, że leczenie zakończy się trwałym sukcesem, a kilogramy już nigdy nie wrócą. Mapa ośrodków leczenia otyłości znajduje się na stronie kampanii „W Nowym Kształcie” www.wnowymksztalcie.pl.

22.12.2021

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.