Mózg jest unikalny jak odcisk palca

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu wykazali, że osobiste przeżycia i otaczające człowieka środowisko wywierają wpływ na anatomię jego mózgu. Np. w mózgach profesjonalnych muzyków, golfistów czy szachistów pojawiają się unikalne cechy związane z często powtarzanymi przez te osoby czynnościami.


Fot. pixabay.com

Okazuje się też, że nawet krótkotrwałe doświadczenia pozostawiają ślady. Np. unieruchomienie ramienia na dwa tygodnie może spowodować zmniejszenie grubości kory mózgowej w rejonie, który kontroluje ruch usztywnionej ręki.

Badacze chcieli ustalić, czy ludzkie mózgi różnią się między sobą podobnie jak odciski palców i czy możliwe byłoby rozpoznawanie na tej podstawie poszczególnych osób: – Podejrzewaliśmy, że mające wpływ na budowę mózgu doświadczenia współdziałają z genami w taki sposób, że z biegiem lat u każdego człowieka rozwija się zupełnie indywidualna anatomia mózgu – mówi kierujący pracami prof. Lutz Jäncke.

Hipotezę sprawdzili poprzez obserwacje mózgów prawie 200 zdrowych starszych osób z użyciem magnetycznego rezonansu jądrowego. Na uzyskanych obrazach przeanalizowali 450 anatomicznych struktur, w tym ogólne atrybuty mózgu, takie jak jego objętość, grubość kory czy objętość istoty szarej i białej. Analiza pokazała, że ludzkie mózgi nie są jednakowe. U każdego z ochotników badacze znaleźli indywidualne cechy. Były one tak znaczące, że nawet przy uwzględnieniu tylko ogólnych atrybutów możliwa byłaby identyfikacja poszczególnych osób aż z 90-proc. dokładnością.

– Zaledwie 30 lat temu uważaliśmy, że mózgi nie prezentują cech indywidualnych – twierdzi prof. Jäncke. – W naszym badaniu zdołaliśmy potwierdzić, że struktura mózgu różni się u poszczególnych ludzi. Czynniki genetyczne i niegenetyczne wyraźnie wpływają nie tylko na funkcjonowanie mózgu, ale także na jego anatomię.

18.07.2018
Zobacz także
  • Dzięki ćwiczeniom wydolnościowym mózg szybciej opanowuje nowe umiejętności
  • Gen, który chroni mózg
  • Połączyć mózg z komputerem
  • Aktywność po 50. rż. utrzymuje mózg w formie
  • Uważaj, co do siebie mówisz – mózg słucha
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta