×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Choroba Parkinsona – rokowanie

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja ciocia (lat 59) od 3 lat choruje ponoć na chorobę Parkinsona. Zaczęło się to od zaburzeń w chodzeniu i spowolnieniem mowy (właśnie kończyła studia). Nie było mnie w kraju 2 lata i po przyjeździe załamałam się, widząc ją w jeszcze gorszym stanie. Ma pełno siniaków, bo nie może utrzymać równowagi, przewraca się, w dodatku brak zrozumiałego kontaktu słownego, mamrocze pod nosem, nie można jej w ogóle zrozumieć, oczy ma takie dziwne, chłodne, złe, Ale jest świadoma, rozumie co do niej powiedziałam, na polecenie zrobi grymas uśmiechu, ale na krótko, gdy złapałam ją za dłonie i poprosiłam, aby ścisnęła moje, to tak je ściskała, jakby chciała mi powiedzieć, że jest bezradna, coś chciała powiedzieć, ale nie potrafi. Mieszka i opiekuje się nią wujek, który chyba już się poddał, nie wiem czy to na pewno ta choroba (rozpoznana i leczona przez neurologa), ale nie ma żadnego rezultatu, a wręcz przeciwnie jest coraz gorzej. Jak im pomóc, gdzie się udać?

Odpowiedziała

dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak
dyrektor ds. medycznych
Ośrodek Leczenia Choroby Parkinsona
Śląskie Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji "Ad Finem", Czernichów

Choroba Parkinsona to przewlekłe, postępujące schorzenie objawiające się w początkowym okresie jednostronnymi zaburzeniami ruchowymi - spowolnieniem, drżeniem kończyn i sztywnością mięśni. Charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się po przeciwnej stronie ciała po dość długim okresie, nawet po kilku latach. Choroba ma przebieg wieloletni i ogólnie nie skraca życia człowieka, jednak znacząco wpływa na sprawność ruchową.

Zazwyczaj w początkowej fazie choroby Parkinsona nie występują upadki i istotne problemy z utrzymaniem równowagi. Nie powinny one występować w pierwszych 5 latach trwania schorzenia. Takie objawy są typowe już dla długotrwałej, zaawansowanej choroby Parkinsona.

W początkowej fazie tego schorzenia nie notuje się również istotnych problemów z mową. Owszem, mowa staje się cicha, czasem chory musi kilka razy powtórzyć to samo zdanie, aby być zrozumiałym, natomiast duże trudności z wypowiedzeniem słów pojawiają się znacznie później.

Istnieją jednak inne schorzenia, w których problemy z chodzeniem, upadki, trudności z utrzymaniem równowagi, zaburzenia mowy i połykania wysuwają się na plan pierwszy już w początkowych latach trwania choroby. Mowa tu o tzw. atypowych parkinsonizmach, m.in. o postępującym porażeniu ponadjądrowym (PSP). Choroba ta ma inny przebieg kliniczny, inną odpowiedź na farmakoterapię i inne rokowanie w porównaniu z chorobą Parkinsona.

Postawienie właściwej diagnozy możliwe jest w ośrodkach neurologicznych, które specjalizują się w leczeniu tzw. chorób pozapiramidowych, do których właśnie zaliczana jest choroba Parkinsona. Są to z reguły ośrodki kliniczne m.in. w Gdańsku, Łodzi, Warszawie, Katowicach i Krakowie.

Opieka nad chorym z zaawansowaną chorobą Parkinsona lub atypowym parkinsonizmem stanowić może dużą trudność dla opiekuna, a czasem może okazać się niemożliwa. Pomoc w opiece nad chorym, wskazówki co do postępowania niefarmakologicznego i wsparcie w opiece można uzyskać w działających w Polsce organizacjach skupiających pacjentów i opiekunów chorych z chorobą Parkinsona - Fundacjach na rzecz chorych z chorobą Parkinsona. Informacje dostępne są na licznych stronach internetowych.

Brakuje natomiast ośrodków specjalizujących się w kompleksowej terapii chorych z chorobą Parkinsona, gdzie również może być zapewniona opieka długoterminowa. Taki specjalistyczny ośrodek powstał niedawno w woj. śląskim w Czernichowie.

14.10.2016

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.