MZ: będą lekcje o zdrowiu od września 2020 roku

MSol
Kurier MP

Od nowego roku szkolnego wprowadzimy lekcje o zdrowiu – powiedział dziennikarzom Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia po rozmowach w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jednak resort nie może mówić o pełnym sukcesie, bo osobnego przedmiotu nie będzie. Przynajmniej na razie.

Sławomir Gadomski. Fot. Tomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta

Odrębny przedmiot „wiedza o zdrowiu” jest wpisany do Narodowej Strategii Onkologicznej (w tej chwili trwają uzgodnienia międzyresortowe dokumentu), choć w pierwszym etapie resort zdrowia i tak planował umieszczenie zagadnień z zakresu zdrowego stylu życia, profilaktyki, w ramach już obowiązujących przedmiotów. MEN jednak od razu (i to już po raz kolejny) oprotestowało pomysł – dlatego resort zdrowia przystał na włączenie tematyki zdrowotnej do innych przedmiotów czy zajęć (mówi się przede wszystkim o godzinie wychowawczej).

Pomysłodawcą wprowadzenia do szkół przedmiotu Wiedza o zdrowiu był Rzecznik Praw Pacjenta. Gdy jednak tylko pojawił się taki pomysł, Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreślało, że nie są prowadzone żadne prace dotyczące włączenia do obecnej podstawy programowej dodatkowego przedmiotu dotyczącego zdrowia, a w ramach już realizowanych przedmiotów można znaleźć treści wypełniające postulaty RPP.

- Obowiązujący system nauczania zapewnia wprawdzie elementy edukacji zdrowotnej, określając bloki tematyczne niektórych przedmiotów, jest to jednak niewystarczające – podkreślał jednak Bartłomiej Chmielowiec. - Wymagając określonych zachowań zdrowotnych od obywateli, należy stworzyć narzędzie do przekazywania usystematyzowanej wiedzy, co skutkować będzie w przyszłości lepszą jakością życia i leczenia nowych pokoleń pacjentów.

W opinii RPP, którą zdaje się podzielać resort zdrowia, przedmiot powinien dostarczać wiedzy w następujących obszarach: zasady zdrowego trybu życia, prawa i obowiązki pacjenta, podstawy organizacji systemu ochrony zdrowia, podstawowa wiedza w zakresie pomocy osobom przewlekle chorym, poznanie wybranych jednostek chorobowych i zarys sposobów ich leczenia lub reagowania na zachorowanie (np. grypa, choroby krążenia, cukrzyca, alergia), podstawowe zasady pierwszej pomocy, podstawowa wiedza w zakresie zbilansowanego sposobu odżywiania, metody redukcji stresu czy wiedza o szczepieniach ochronnych oraz o zalecanych badaniach niezbędnych dla danej grupy wiekowej.

Lekcje o zdrowiu miałyby być realizowane zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych.

16.01.2020
Zobacz także
  • Więcej o zdrowiu w szkole?
  • W szkołach będzie jednak osobny przedmiot o zdrowiu?
  • UNICEF: zła dieta zagraża zdrowiu dzieci
  • „Wiedza o zdrowiu” w szkołach? Stomatolodzy mają uwagi
  • RPP: wprowadźmy do nauczania szkolnego przedmiot „Wiedza o Zdrowiu”
Serwis tematyczny zawiera
publikacje wyspecjalizowane
w tematyce opieki nad dziećmi
kierowane do osób zainteresowanych
tymi zagadnieniami
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.