×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Uporczywy świerzb czy alergia?

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam, leczę 2-latka ze świerzbu od około 20 sierpnia, wszystkie zabiegi domowe przeprowadzam zgodnie ze wskazówkami, nawet wyrzuciłam jego łóżko i zaopatrzyłam go w nowe pościele wraz z wypełnieniami. Rodzina składa się z 4 osób, wszyscy zaraziliśmy się od mojego brata i wszyscy wyleczyliśmy się bez poważniejszych nawrotów (mam też 4-letnią córkę). Mały natomiast choruje do tej pory. Stosowałam: Crotamiton: maść, płyn, ocet, olejek herbaciany, spirytus, Dermovate, wodę utlenioną, Sudocrem, maść robioną na receptę, mydło siarkowe, Novoscabin (na własne ryzyko) i nic.
Teraz, tj. 10 października, doktor stwierdziła, że trzeba zrobić przerwę, by nie zatruć organizmu, i zapisała Bedicort G oraz Fenistil, podaję mu też wapń, kąpię w szarym mydle i Oilatum.
Czy po tak długim leczeniu świerzb ma szansę żyć? Rączki synka są zgrubiałe od pęcherzyków z cieczą (głównie nadgarstki i paluszki ? zdecydowanie gorzej jest na prawej dłoni, na lewej zaledwie kilkanaście krostek), pojawiają się pojedyncze swędzące kropki na całym ciele (np. 3?5 na brzuchu), te nie są jednak tak uporczywe, na stopach już nie ma od jakiś 2 tygodni (raz chyba jeden bąbelek wodnisty wyszedł). Jak mam mu pomóc? Zrozpaczona Monika

Odpowiedziała

dr med. Jolanta Maciejewska
specjalista dermatolog wenerolog
Wojewódzka Przychodnia Dermatologiczna w Bydgoszczy
Clinica Dermatoestetica w Bydgoszczy

Świerzb jest chorobą zakaźną wywołaną przez świerzbowca ludzkiego, pasożyta z rodziny roztoczy. Cechą charakterystyczną jest świąd, nasilający się głównie w porze nocnej, oraz występowanie przeczosów, drobnych grudek obrzękowych, pęcherzyków w typowej lokalizacji (boczne powierzchnie palców rąk, zgięcia i fałdy skórne, okolica pępka, brodawki sutkowe u kobiet, pośladki, a u dzieci dłonie i podeszwy).

Wymienione przez Panią substancje są stosowane w leczeniu świerzbu. W większości przypadków zmiany i uporczywy świąd ustępują po nich. Trudno określić rodzaj wykwitów, jeśli się nie widzi pacjenta, dlatego proponowałabym zgłosić się raz jeszcze do dermatologa, ewentualnie po wykluczeniu świerzbu do alergologa w celu wykluczenia choroby alergicznej.

03.11.2014

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.