×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Diagnostyka powiększonych węzłów chłonnych

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój syn (3 lata) chyba od urodzenia miał taką, jakby gulkę w węzłach chłonnych na szyi. Piszę chyba, ponieważ wymacałam ją jak miał jakieś 3 miesiące. Byłam u naszego pediatry, ale stwierdziła, że może syn jest przeziębiony i żeby przyjść, jak mu nie zejdzie przez ok. 2 tygodnie. No i nie zeszło, więc wróciliśmy. Skierowano nas na podstawowe badania krwi - nic niepokojącego. Byliśmy też u innego lekarza, który nam powiedział, że jeśli to nie jest guz, tylko taki jakby bąbelek, który pod naciskiem trochę się przemieszcza, to nie jest to nic groźnego. Trochę mnie to uspokoiło, ale ostatnio zauważyłam, że pojawił się taki sam bąbelek z drugiej strony szyi. Dodam, że nie są one wcale małe (ok. 1,5 cm). Chciałabym zrobić jakieś specjalistyczne badania, ale nie mam pojęcia od czego zacząć. USG? Biopsja? Do jakiego lekarza specjalisty się z tym udać?

Odpowiedziała

lek. med. Katarzyna Jamruszkiewicz
specjalista medycyny rodzinnej
Poradnia Lekarza POZ
Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie

Najprawdopodobniej opisywane przez Panią zmiany, występujące u synka są powiększonymi węzłami chłonnymi. U dzieci najczęściej są one powiększone w przebiegu różnego rodzaju zakażeń. U niektórych dzieci powiększone węzły chłonne obserwuje się mimo braku infekcji.

Podczas badania ocenia się wielkość węzłów chłonnych, ich ruchomość względem podłoża, konsystencję, bolesność, ewentualną zmianę zabarwienia skóry nad węzłami.

Celem diagnostyki wykonuje się w pierwszej kolejności badania laboratoryjne, takie jak morfologia z rozmazem czy CRP. Jeśli wyniki tych badań są prawidłowe, a powiększenie węzłów chłonnych utrzymuje się, tak jak w tym przypadku, w następnej kolejności należy wykonać USG. Powinno ono rozwiać wszelkie Pani obawy. Biopsję, jako badanie inwazyjne, należy wykonać dopiero, jeśli wynik USG jest niepokojący.

Badanie USG szyi można wykonać we własnym zakresie lub poprzez poradnię chirurgii (wówczas należy wziąć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Można również udać się do poradni onkologicznej.

05.11.2014

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.