×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Torbielki w splocie naczyniówkowym i przestrzenie przymózgowe

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój synek urodził się 10.01.2014 r. po długim ciężkim porodzie naturalnym, który zakończył się cesarką. Synek urodził się z Apgar 10, wzrost 49, waga 2670 w 38. tygodniu (1. dnia 38. tyg., dodam, że miałam długie cykle). Synek do 8. miesiąca w rozwoju ruchowym był leniwy, potem ruszył naraz z pełzaniem, siadaniem, a potem raczkowaniem i wstawaniem. Obecnie ma rok. W 6. miesiącu ze względu na to, że się nie przewracał na plecy i brzuszek wykonałam USG przezciemiączkowe. Wtedy wszystko było ok., z wyjątkiem torbielki 4 mm, w lewym splocie naczyniówkowym - ale powiedziano, że nic się nie dzieje. Teraz jak skończył rok powtórzyłam USG i torbielka ma 2 mm, ale przestrzenie podtwardówkowe w okolicach czołowych nieznacznie poszerzone. Szer. 7 mm w okolicach pośrodkowych i tylnych poniżej 5 mm, a szczelina pośrodkowa nieposzerzona, reszta opisu ok. Ogólnie lekarze uważają mnie za panikarę, ale to moje jedyne późne dziecko i boję się, że coś przeoczę. Czy powinnam ponowić USG po raz 3? Czym spowodowane są i jakie zagrożenia niosą torbielki i te poszerzenia? Czy te poszerzenia to inaczej wodniaki? Czy ma to związek z wodogłowiem lub innymi chorobami? Proszę o pomoc. Dodam, że synek urodził się z obwodem główki 31 cm. Gdy miał 2,5 mies. obwód wynosił 39, w 3. miesiącu 40 cm, w 4. miesiącu 41cm, w 5. miesiącu 43 cm. Potem nie mierzono i obecnie obwód głowy wynosi 48 cm, wzrost 71 cm, a waga 8100 g. Zdarza się, że synek jak siedzi na foteliku i np. ogląda coś w TV, np. piosenkę, bajkę, to prostuje nóżki, rączki i rusza piąstkami paluszkami, tak jakby zaciskał i otwierał piąstkę.

Odpowiedziała

dr med. Iwona Sawionek
Oddział Neurologii i Pediatrii
Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie

Pytanie dotyczy kilku problemów. Postaram się kolejno w punktach odnieść do poruszonych kwestii:

  1. Obecność torbielek w splocie naczyniówkowym, które zmniejszają się wg oceny USG, może być pozostałością po przebytym niedotlenieniu. Torbielki tego rodzaju nie wymagają leczenia. Z czasem stają się mniejsze lub zanikają. Z opisu wynika, że były problemy w okresie okołoporodowym, ale dziecko urodziło się w stanie dobrym. Można więc przypuszczać, że maluszek zniósł poród prawidłowo (skoro uzyskał 10 pkt). Mógł natomiast mieć problemy w okresie przedporodowym, np. nieco gorszy przepływ przez łożysko. Problemy z okresu przedporodowego są najczęstszą przyczyną kłopotów tego rodzaju.
  2. Przestrzenie przymózgowe opisane w podanym badaniu USG mieszczą się w dopuszczalnej normie. Przyjmujemy, że do 10 mm nie jest to nieprawidłowość.
    Koniecznie natomiast należy poprosić swojego lekarza pediatrę o aktualne pomiary i wykonanie wykresu przyrostów obwodu głowy oraz przyrostów masy ciała na siatkach centylowych. Po analizie danych należy podjąć decyzję co do kontroli USG oraz ew. sposobu żywienia (masa ciała 8100 g dla 12. mż. to mniej niż 3. centyl).
  3. To co zwraca uwagę i może budzić niepokój, to „lenistwo” maluszka. Jeżeli tempo nabywania nowych umiejętności jest nieharmonijne, to warto skorzystać z konsultacji terapeuty NDT Bobath w poradni rehabilitacyjnej. Terapeuta oceni nie tylko, co potrafi dziecko, ale powie również, jaka jest jakość ruchu dziecka i czy tempo rozwoju jest prawidłowe. Jeśli chłopczyk rzeczywiście przebył niedotlenienie, to ten fakt może mieć wpływ na tempo jego rozwoju. Wczesna stymulacja przynosi zazwyczaj dobre efekty.
    Warto też pokazać synka w poradni dla dzieci zdrowych, tak aby lekarz pediatra mógł obejrzeć dziecko. Na wizytę u pediatry dobrze będzie zabrać domowe nagranie wideo z opisywanym zachowaniem dziecka. I oczywiście książeczkę zdrowia z siatkami centylowymi.
  4. Dodatkową sprawą jest problem oglądania telewizji przez roczne dziecko. Osobiście preferuję i zalecam rodzicom inne rodzaje aktywności stymulujące rozwój dziecka.

Piśmiennictwo:

Amiel-Tison C.: Neurologia perinatalna. Elservier 2008
Dosman C.F. i wsp.: Wiek występowania kamieni milowych we wczesnej ocenie rozwoju dziecka. Medycyna Praktyczna Pediatria 2014/01
05.03.2015
Zobacz także
Inne pytania
  • Nadmierne owłosienie u nastolatki
  • Ulewania czy wymioty?
  • Zaraźliwość szkarlatyny po rozpoczętej antybiotykoterapii
  • Czy wypróżnianie się niemowlęcia raz na 10 dni to powód do zmartwień?
  • Śluz w stolcu dziecka karmionego piersią
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta