×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Drgawki gorączkowe

Pytanie nadesłane do redakcji

Co to są drgawki gorączkowe i czy mogą się pojawiać u całkiem małych dzieci lub niemowląt? Czy trzeba z tym iść do lekarza?

Odpowiedziała

dr med. Dorota Gieruszczak-Białek
specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Co to są drgawki gorączkowe?
Drgawki gorączkowe to napady drgawek związane z gorączką. Występują u dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia przy temperaturze powyżej 38ºC. Są zjawiskiem dość częstym w praktyce pediatrycznej, gdyż występują u 5% dzieci, niekiedy stwierdza się rodzinne występowanie drgawek (u starszego rodzeństwa, rodziców). Zwykle drgawki gorączkowe przypominają napad padaczki, dziecko jest nieprzytomne, tzn. nie ma z nim kontaktu, występują uogólnione drgawki całego ciała (tułów, kończyny). Niekiedy jednak, nazwa drgawki bywa myląca, gdyż nie obserwuje się charakterystycznych ruchów (wyrzutów kończyn, tułowia), a jedynie zesztywnienie, prężenie, zsinienie, ślinotok – tak również mogą wyglądać drgawki gorączkowe.

Wyróżniamy drgawki gorączkowe proste i złożone. Drgawki gorączkowe proste są od początku uogólnione, trwają krócej niż 15 minut i nie powtarzają się w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie mówimy o drgawkach gorączkowych złożonych. Postępowanie po napadzie (zakres badań diagnostycznych ) i rokowanie są różne w zależności od rodzaju drgawek. Niekiedy, trudno jest określić precyzyjnie typ drgawek, opieramy się na wywiadzie zebranym od rodziców, którzy nie zawsze widzieli początek napadu i nie są w stanie określić, w jaki sposób się rozpoczął.

Niezależnie od rodzaju, napad drgawek jest niezwykle traumatycznym przeżyciem dla rodziców. Widzą, że z dzieckiem dzieje się coś bardzo groźnego, są bezradni, bo nie wiedzą w jaki sposób mu pomóc.

Co robić, gdy u dziecka wystąpią drgawki gorączkowe?
Po pierwsze, choć to niełatwe, należy zachować spokój. Nie wolno zostawiać dziecka samego. Należy ułożyć je na boku, najlepiej na miękkim podłożu, zadbać o to, by w pobliżu nie było przedmiotów, o które dziecko mogłoby się uderzyć. Podczas napadu nie wolno podawać nic doustnie. Jeżeli jest to kolejny napad drgawek u dziecka, to wtedy rodzice zwykle dysponują lekiem, który podany doodbytniczo przerywa drgawki.

Po napadzie należy obniżyć temperaturę, podając lek przeciwgorączkowy (nurofen lub paracetamol) w czopku.

Dziecko, u którego wystąpiły drgawki gorączkowe, zwłaszcza po raz pierwszy w życiu, musi być obejrzane przez lekarza, który zadecyduje o konieczności hospitalizacji i/lub diagnostyki w celu wykluczenia innych przyczyn drgawek.

Warto podkreślić, że drgawki gorączkowe mogą (choć nie muszą) się powtórzyć podczas kolejnego epizodu gorączki.

23.10.2012
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta