×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dieta po ostrej biegunce

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój 7-miesięczny synek po raz pierwszy miał biegunkę. Udaliśmy się do lekarza, bo Alan dostał gorączki (38°C), miał w nocy katar i kasłał. Pani doktor stwierdziła, że to przeziębienie, przepisała Ibufen na gorączkę, Nasivin soft 0,01%, Juvit C i Calcium Hasco. Gorączka utrzymywała się przez 3 dni i po powrocie od lekarza po obiadku dziecko dostało biegunki. Myślałam, że to może od zębów, bo synek ma opuchnięte górne dziąsła i lada moment ząbek może wyjść. Postanowiłam jednak zrobić mu marchew z ryżem, żeby zahamować biegunkę i w piątek dziecko nie zrobiło w ogóle kupki, ale w sobotę znów była bardzo luźna kupka o kwaśnym zapachu, więc udaliśmy się do pediatry prywatnie i tam stwierdzono, że ma grypę jelitową. Przepisano mu: Lacidoenter 2 x 1 przez 5 dni, Bactrim 2 x 4 ml przez 5 dni, Smecte 3 x 1 saszetki przez 1-2 dni. Miałam podawać dziecku mleko modyfikowane, które pije razem z kleikiem ryżowym, dawałam marchew gotowaną z ryżem oraz uzupełniałam elektrolity i potas wydalany ORS200 Z FIRMY HIPP. Kupki robił przeważnie po każdym jedzeniu, było ich na dobę około 4, w tej chwili kupek nadal jest tyle samo na dobę, w tym jedna luźna. Pani doktor poleciła jeszcze przez 1 dzień utrzymywać dietę, a następnie wprowadzić zupkę jarzynową. Powiedziała również, że leczenie dolegliwości jelitowych wymaga czasu. Boję się, że to tak długo to trwa - bo wcześniej mój maluszek robił na dobę 1 zwartą kupkę. Czy to normalne, że biegunka tak długo trwa? Czy na pewno mogę podać dziecku (po raz pierwszy od tygodnia) zupkę jarzynową i czy może w niej być mięso? Co z kaszkami owocowymi, np. bezmlecznymi, które podawałam dziecku? Domyślam się, że żadnych deserków ani przecierów owocowych nie mogę podawać, dopóki dolegliwości nie ustaną. Proszę o informację, co teraz może jeść mój syn, żeby mu nie zaszkodziło.

Odpowiedział

dr med. Piotr Dziechciarz
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Szanowna Pani,

W postępowaniu dietetycznym w ostrej biegunce u dzieci dość szybko wraca się do diety przed zachorowaniem. Po 3-4-godzinnym okresie skutecznego nawadniania płynem wieloelektrolitowym można wrócić do dotychczasowej diety, obserwując, czy dziecko toleruje wprowadzone ponownie pokarmy. Czyli nie ma medycznych przeciwwskazań do wprowadzenia wymienianych przez Panią pokarmów.

Wprowadzenie pokarmów, które dziecko otrzymywało przed wystąpieniem biegunki, pozwoli mu szybciej odzyskać utraconą przez infekcję wagę, nie wpływając przy tym negatywnie na pracę przewodu pokarmowego.

13.12.2012
Wybrane treści dla Ciebie
 • Biegunka wirusowa
 • Zatrucie pokarmowe
 • Biegunka ostra
 • Biegunki wywołane przez patogenne szczepy Escherichia coli
 • Biegunka infekcyjna
 • Biegunka podróżnych
 • Zakażenia wywołane przez pałeczki Campylobacter (kampylobakterioza)
 • Choroba Leśniowskiego i Crohna
 • Biegunki wywołane przez pałeczki Salmonella (salmonellozy)
 • Objawy odwodnienia u dzieci i dorosłych
Inne pytania
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta