×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy rzadkie oddawanie stolca to objaw choroby?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 2-miesięcznego synka, jest karmiony piersią, ale od ponad dziesięciu dni nie oddaje stolca, pomimo że zdecydowałam się na podanie czopka, nie pomogło. Maluszek jest pogodny, ma apetyt, ale trochę niepokoi mnie, że tak długo nie oddaje stolca. Proszę o radę.

Odpowiedziała

dr med. Anna Rybak
Klinika Gastroenterologii
Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa

Zaparcie stolca jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się rodziców z dziećmi do gastrologa dziecięcego (ok. 25% wszystkich wizyt). Epidemiologiczne dane światowe pokazują, że problem ten dotyczy 1–7,5% dzieci. Zaparcie stolca definiowane jest jako opóźnione lub utrudnione oddawanie stolca przez 2 tygodnie lub więcej. Dzieci karmione pokarmem naturalnym mogą oddawać stolec od kilku razy dziennie do jednego stolca co ok. 10 dni. Jeśli okres ten się wydłuża, warto skontaktować się z lekarzem.

Zaparcie stolca może być objawem zaburzeń czynnościowych, ale także innych chorób, m.in. alergii pokarmowej na białko mleka krowiego czy niedoczynności tarczycy, jednak najczęściej przyczyna pozostaje nieustalona.

Jeśli problem się nasila, a leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, dziecko należy skierować do gastrologa dziecięcego, aby wykluczyć poważne choroby, jak np. choroba Hirschsprunga, choroby metaboliczne czy nieprawidłowości anatomiczne.

Piśmiennictwo:

Evaluation and treatment of constipation in infants and children: recommendations of the North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 2006 Sep; 43(3): e1-13.

13.12.2012
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.