×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Nadkażone wykwity w przebiegu ospy

Pytanie nadesłane do redakcji

Moje roczne dziecko przechodzi właśnie ospę wietrzną, stan ten utrzymuje się już 8 dzień. Na buzi wyskoczyło kilka wielkich krost, wierzchnia warstwa jest już ciemna, prawie jak strupek. Wczoraj zauważyłam, iż zewnętrzna otoczka zaczęła lekko odstawać. Dziś dziecko przetarło rączką i automatycznie kilka tych krostek dziwnie się przesunęło, odpadając jednocześnie. Strupki nie były wygojone i mimo iż otoczka była przyschnięta, to w środku znajdowało się jeszcze sporo ropy. Po krostkach zostały spore dołki. Jak się domyślam zostaną pewnie nieciekawe blizny. Czy uda się tego uniknąć? Lub chociaż zmniejszyć? Czy dozwolone są jakieś maści lub kremy na blizny? Dodam, że smaruję dziecko Pudrodermem. Tak zaleciła nam nasza pani doktor.

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Nadkażone duże i głębokie wykwity w przebiegu ospy wietrznej mogą goić się z pozostawieniem małych blizenek. Zwykle wykwity goją się bardzo dobrze, zatem proszę cierpliwie czekać na ich wygojenie. Jest duża szansa, że blizn nie będzie - blizny na twarzy występują u około 1 na 40 chorych.

Dopiero po wyleczeniu ospy wietrznej może Pani stosować maści na blizny - o ile będzie taka potrzeba. Jak córeczka będzie większa, może Pani skorzystać z porady lekarzy dermatologów zajmujących się leczeniem blizn. W ostrym okresie choroby bezpiecznej jest utrzymywać wykwity w czystości, stosując np. Octenisept.

Piśmiennictwo:

Scar from Chickenpox
Jezek Z., Hardjotanojo W., Rangaraj A.G.: Facial scarring after varicella. A comparison with variola major and variola minor. Am J Epidemiol. 1981; 114(6): 798-803.
PubMed: Chickenpox (Varicella) Wikipedia: Chickenpox

31.10.2013

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.