×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Świąteczne szaleństwo zakupowe

SUM

Jak rozważnie planować i robić zakupy pośród licznych świątecznych promocji? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Jesteśmy atakowani z jednej strony mnóstwem atrakcyjnie wyglądających ofert promocyjnych, a z drugiej – z tyłu głowy mamy inflację i związane z nią rosnące koszty życia. Czy okołoświąteczny budżet w ogóle powinniśmy planować?


Joanna Smolarczyk. Fot. SUM

– Święta to szczególny czas. Warto wtedy pozwolić sobie na odrobinę przyjemności, kupić coś, na co nie możemy sobie pozwolić w dzień powszedni. Osobiście kierowałabym się raczej ideą tego, co naprawdę sprawi nam największą radość, na co zbieramy środki i oczekujemy od dłuższego czasu, a nie tym, co akurat możemy w świątecznym czasie zakupić w promocji „3 w cenie 2” – wyjaśnia Joanna Smolarczyk, psychiatra z Zakładu Psychoprofilaktyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i dodaje: – Ta promocja sprawdza się tak naprawdę głównie w przypadku produktów, które i tak systematycznie kupujemy w regularnej cenie. Kupowanie większej ilości rzeczy niekoniecznie potrzebnych, to tylko pozornie „świetna okazja”, bo w praktyce to podwójna strata: pieniędzy i nierzadko dodatkowo znalezienia miejsca do przechowywania.

W okresie okołoświątecznym starajmy się skupiać na kupowaniu trafnych prezentów dla bliskich i to chyba najlepsza rada, jaką można dać każdemu.

– Decydujmy się na kupowanie takich prezentów, co do których jesteśmy przekonani, że naprawdę sprawią osobom obdarowanym radość – radzi psychiatra. Nawet jeśli w danej chwili są w promocji, nie kierujmy się wyłącznie ofertami i obniżkami. Jeśli tylko nasz budżet na to pozwala, pozwólmy sobie na luksus zrobienia obdarowywanej osobie prawdziwej przyjemności, która ma swoją cenę, ale też wartość. Jeśli z jakiś powodów budżet jest ograniczony, to warto przemyśleć temat „prezentów składkowych”. Lepiej otrzymać jeden prawdziwie przemyślany i chciany prezent niż kilka niepotrzebnych rzeczy.

– Kolejnym wyzwaniem są zakupy spożywcze, które robimy przed Świętami. Przede wszystkim wyrzućmy ze swojego słownika zdanie „Kupię więcej, na wypadek jakby miało zabraknąć”. Po pierwsze: nie zabraknie. Po drugie: nawet jeśli zabraknie, to w przypadku większości produktów nikt tego braku nie zauważy na zastawionym innymi potrawami stole – podkreśla Joanna Smolarczyk, psychiatra SUM. – Bardzo często spotykamy w Internecie porady w stylu „Zaplanuj zakupy na święta, a następnie zredukuj je o 30%” – jeśli chodzi o produkty spożywcze, to w pełni się z tym zgadzam.

W przedświątecznej gorączce czasem trudno nam jest zwalczać impuls do „kupowania więcej i na zapas”. Warto wtedy zwrócić uwagę, że nawet jeśli nasze dochody pozwalają nam na zakup wszystkiego, warto robić przemyślane zakupy. Pamiętajmy o tym, że niepotrzebnie kupione przez nas przedmioty, to nie tylko strata naszych pieniędzy, ale również niepotrzebnie zużyte materiały, wyprodukowane przy tym odpady i zużyta energia. Brak umiaru w zakupach, to z ekologicznego punktu widzenia zwyczajny występek przeciwko Matce Ziemi.

Coraz bardziej zyskuje na popularności „KonMari” – metoda sprzątania i przechowywania przedmiotów stworzona i opisana przez Marie Kondo, japońską autorkę książek oraz gospodynie programów telewizyjnych. Zgodnie z jej radami, powinniśmy zatrzymywać wyłącznie rzeczy, które wzbudzają w nas radość, a nadmiar przedmiotów może wpływać na nas negatywnie i przytłaczająco.

20.12.2023
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta