×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Pytanie nadesłane do redakcji

Siostra została zdiagnozowana w wieku 14 lat (choroba dwubiegunowa). Udało się wszystko ustabilizować przy pomocy lekarza. Przyjmowała Zalasta 2,5 raz dziennie wieczorem przez 6 lat. Teraz niestety ataki manii się wznowiły i już od stycznia, jak tylko uda się uspokoić lekami Zalasta i Depakine, to po dwóch tygodniach mania powoli powraca. Czy to możliwe, że organizm przyzwyczaił się do leku Zalasta?

Odpowiedziała

dr n. med. Joanna Borowiecka-Kluza
specjalista psychiatra
Centrum Dobrej Terapii MindArt

Aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące danej osoby, należałoby uzyskać kilka dodatkowych informacji – między innymi jak często powtarzają się nasilenia objawowe choroby, do jakiego poziomu zwiększane są dawki leków oraz czy po stabilizacji objawowej ich dawka (jednego z nich lub obu) ponownie jest zmniejszana, czy utrzymywana na poziomie dawek, które „uspokajają manię”, jak opisano w pytaniu?

W toku leczenia, szczególnie długotrwałego, może się tak zdarzać, że pacjent czasowo lub przez dłuższy czas przestanie odpowiadać remisją objawową na dotychczas stosowaną dawkę/dawki leków, czy też określony lek lub leki niezależnie od ich dawki. Ale stopień odpowiedzi na określony lek/leki, czy brak zadowalającej odpowiedzi na leczenie ustala się w odniesieniu do konkretnego pacjenta.

Na takie pytanie najpełniej może odpowiedzieć prowadzący lekarz psychiatra, który zna dotychczasowy przebieg choroby, objawowy charakter nasileń w ostatnim okresie, sytuacje i wydarzenia życiowe ewentualnie związane z zaostrzeniem objawowym, wywiad rodzinny dotyczący występowania zaburzeń psychicznych i ewentualnie ich przebiegu, możliwości wsparcia przez rodzinę i bliskich oraz inne, pozafarmakologiczne, możliwości i sposoby radzenia sobie z nimi przez pacjentkę, między innymi dodatkowe formy dotychczasowego leczenia, jak psychoedukacja, czy psychoterapia. Bardzo ważna jest tutaj także znajomość aktualnego stanu zdrowia somatycznego i poziom kontroli ewentualnie współwystępujących chorób somatycznych. Najbardziej istotne jednak jest tutaj dalsze leczenie pacjentki pod kontrolą lekarza psychiatry, najlepiej dotychczas prowadzącego pacjentkę.

22.05.2013
Inne pytania
  • Obsesyjne pragnienie dziecka
  • Objawy i leczenie nerwicy lękowej
  • Jak wyleczyć się z bulimii?
  • Test iluzji maski
  • Jak żyć z osobą z nerwicę lękową, depresją i zaburzeniami osobowości?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta