×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szczepienia przeciwko grypie pójdą jak z płatka?

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Komisja Zdrowia zajęła się we wtorek przygotowaniem sprawozdania z prac nad projektem ustawy o badaniach klinicznych. Sprawozdanie ma stanąć na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. Jedna z poprawek, zgłoszonych przez posłów, nie dotyczy badań klinicznych, a szczepień przeciwko grypie: zgodnie z nią farmaceuci będą mogli nie tylko wykonywać szczepienia, jak do tej pory, ale również wystawiać recepty na szczepionki.


Fot. istockphoto.com

  • Komisja zdrowia opowiedziała się za zmianą przepisów umożliwiającą farmaceutom wystawianie recept na szczepionkę
  • W najbardziej optymistycznym scenariuszu przepisy zaczną obowiązywać dopiero w połowie lutego

O tym, że droga pacjenta do szczepień przeciwko grypie została w tym sezonie nadmiernie wydłużona, co niewątpliwie przełożyło się na bardzo małe zainteresowanie szczepieniami (na początku stycznia zaszczepionych było ok. 720 tysięcy osób), parlamentarzyści i eksperci alarmowali już na początku grudnia. Po miesiącu resort zdrowia zapowiedział zmiany w przepisach, umożliwiające farmaceutom wystawianie recept na szczepionki. Dla osoby chętnej na szczepienie oznacza to, że – jeśli ma skończone 18 lat i jej ogólny stan zdrowia nie budzi wątpliwości – będzie mogła po prostu pójść do apteki i pokrywając koszt szczepionki (zwolnieni z tego są jedynie najstarsi seniorzy i kobiety w ciąży), skorzystać ze szczepienia. Receptę wystawi farmaceuta.

Nie został jednak złożony w tej sprawie żaden odrębny projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego – rząd skorzystał z faktu, że Sejm jest już na zaawansowanym etapie prac nad projektem ustawy o badaniach klinicznych, która obejmuje również nowelizację Prawa farmaceutycznego i posłowie PiS zgłosili poselską poprawkę do tego projektu. Opozycja i sejmowi legislatorzy zwracali co prawda uwagę, że wykracza ona daleko poza materię przedłożenia rządowego, ale praktyka legislacyjna Sejmu dwóch ostatnich kadencji obfituje w przypadki nawet bardziej drastycznych odstępstw. Rajmund Miller (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że jego ugrupowanie zagłosuje „za” i nie będzie blokować prac nad poprawką, bo ma ona służyć zdrowiu publicznemu oraz pacjentom.

Jednak kalendarz parlamentarny wskazuje, że zmiana przepisów raczej nie przełoży się na upowszechnienie szczepień przeciw grypie w tym sezonie: harmonogramu prac Sejmu jeszcze nie opublikowano, ale prawdopodobnie nie ma szans, by Sejm uchwalił ustawę wcześniej niż 12 stycznia. Równolegle w dniach 11–13 stycznia zbiera się Senat, który następne posiedzenie ma zaplanowane dopiero na 8–9 lutego – i to raczej wtedy izba wyższa zajmie się ustawą o badaniach klinicznych. Jeśli Senat nie wniesie poprawek, ustawa trafi do podpisu prezydenta najwcześniej 10 lutego, teoretycznie w połowie lutego przepis mógłby zacząć obowiązywać. Z punktu widzenia tegorocznej akcji szczepień to przysłowiowa „musztarda po obiedzie”, choć – jak podkreślano na posiedzeniu Komisji Zdrowia – ta zmiana zostanie już na stałe i w kolejnych sezonach poprawi dostępność szczepień przeciw grypie.

11.01.2023
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta