×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pyłek topoli

Dr med. Piotr Rapiejko
Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych

W naszym klimacie topola jest najszybciej rosnącym drzewem pospolitym, występującym głównie na terenach nadrzecznych, stanowiącym element lasów łęgowych. Sadzona była często w parkach i alejach. Spotykane w Polsce gatunki to: topola biała, topola osika, topola czarna oraz topola szara.

Aspekty botaniczne

Topola jest drzewem dwupiennym, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych okazach. Może to mieć znaczenie w postępowaniu prewencyjnym w alergologii. Sadząc wyłącznie okazy żeńskie, możemy wpływać na zmniejszenie koncentracji pyłku, który produkowany jest przez okazy męskie.

Kwiaty zebrane w zwisające kotki, rozwijają się wczesną wiosną (marzec-kwiecień), krótko przed rozwinięciem liści. Szczytowy okres sezonu pylenia topoli przypada na kwiecień. W okresie tym odnotowuje się bardzo wysokie stężenie ziaren pyłku. Alergeny pyłku topoli nie odgrywają jednak dużego znaczenia w alergologii.

Ważne! Na przełomie maja i czerwca na okazach żeńskich topoli dojrzewają owoce zawierające nasiona, opatrzone pęczkiem miękkiego, śnieżnobiałego puchu kielichowego, roznoszonego przez wiatr. Okres owocowania topoli zbiega się w czasie z początkiem pylenia traw i wystąpieniem silnych objawów uczuleniowych wywołanych przez alergeny pyłku traw.

Wielu chorych uczulonych na trawy sądzi, że przyczyną dolegliwości występujących w tym okresie jest unoszący się w powietrzu, widoczny gołym okiem, biały puch topoli (powszechnie mylnie uważany za pyłek topoli). Pojawiające się masowo, duże ilości puchu kielichowego mogą działać drażniąco na błonę śluzową nosa i spojówki, nie mają jednak właściwości uczulających.

Aspekty kliniczne

Pomimo wysokich stężeń pyłku topoli, nadwrażliwość na alergeny tych drzew jest w Polsce stosunkowo niewielka.

12.11.2012
Wybrane treści dla Ciebie:
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta