×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy przy stosowaniu cetyryzyny wzrasta apetyt?

Pytanie nadesłane do redakcji:

Jestem uczulona na roztocze kurzu domowego, pyłek leszczyny i olchy. To sprawia, że praktycznie od jesieni aż do kwietnia muszę połykać leki przeciwalergiczne (cetyryzynę) i stosować lek do nosa (steroid). Jak biorę leki nie mam objawów, a nawet w przeciwieństwie do reszty rodziny nie przeziębiam się w tym okresie. Mam jednak problem z wagą. Jak zaczynam stosować te leki to bardzo wzrasta mi apetyt, a to w konsekwencji niestety kończy się kilkoma kilogramami więcej. Przez wiosnę i lato stracę kilka kilogramów, ale kolejnej jesieni jest tak samo, znów plus 5 kg. Wcześniej stosowałam inne leki i mam wrażenie, że nie miałam tak wilczego apetytu jak teraz. Czy to możliwe, aby po tych lekach tak bardzo wzrastał mi apetyt?

Odpowiedziała:

dr n. med. Agnieszka Padjas
specjalista chorób wewnętrznych
Klinika Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ

Cetyryzyna należy do leków przeciwhistaminowych II generacji. Leki te charakteryzują się stosunkowo dużą wybiórczością w stosunku do receptorów histaminowych typu H1, ponieważ działają głównie na receptory H1 rozmieszone obwodowo (tzn. poza mózgiem), a to powoduje, że dają mniej działań niepożądanych niż leki I generacji, ale nie są ich całkowicie pozbawione.

Większość działań niepożądanych po stosowaniu cetyryzyny ma charakter łagodny i przemijający. Najczęstsze to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, suchość w ustach, senność lub pobudzenie, uczucie zmęczenia, zaburzenie funkcji poznawczych i trudności w koncentracji, ból i zawroty głowy, rzadko wzrost apetytu i przyrost masy ciała, zanotowano także pojedyncze przypadki trudności w oddawaniu moczu oraz zaburzeń akomodacji oka.

Leki przeciwhistaminowe różnią się od siebie efektywnością kliniczną oraz bezpieczeństwem. Największe różnice wykazano między I a II generacją, ale także w obrębie danej generacji (np. II generacji) poszczególne leki różnią się między sobą. Wynika to z bardzo różnej budowy chemicznej kolejnych leków. W obrębie leków przeciwhistaminowych II generacji wyróżnia się tak zwane „nowe leki przeciwhistaminowe”, które są pochodnymi innych leków II generacji, proponuję spróbować któregoś z nich. Do grupy „nowych leków przeciwhistaminowych” zalicza się feksofenadynę, dezloratadynę oraz lewocetyryzynę. Z uwagi na to, że lewocetyryzna jest pochodną cetyryzyny, po stosowaniu której odczuwa Pani skutki niepożądane, proponuje spróbować pozostałych leków.

Warto też podkreślić, że lekami podstawowymi w leczeniu alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) nie są leki przeciwhistaminowe, ale glikokortykosteroidy podawane donosowo. W Pani przypadku rozważyłabym także immunoterapię swoistą, czyli odczulanie, najpewniej na roztocza kurzu domowego.

W celu podjęcia ostatecznej decyzji proponuję wizytę u specjalisty alergologa.

14.03.2012
Zobacz także
  • Roztocze kurzu domowego
  • Pyłek olszy
  • Pyłek leszczyny
  • Immunoterapia alergenowa (odczulanie)
Wybrane treści dla Ciebie
  • Alergiczny nieżyt nosa
  • Ostre, okresowe i przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta