×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Odczulanie alergenami psa

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Mam pytanie odnośnie do zmian skórnych, których dostaję przy dłuższym kontakcie z moim psem. Otóż przy intensywnej zabawie lub gdy pies śpi z nami, na przedramionach pojawiają się czerwone malutkie zmiany, mocno swędzące. Ślady znikają po 15 minutach... Zrobiłem skórne testy alergiczne i wyszło, że jestem uczulony na ++ na pyłki traw, w mniejszym stopniu + na kota i psa (koty miałem w domu przez 15 lat). Nie występują u mnie żadne inne reakcje alergiczne. Czy w tej sytuacji należy zapisać się na odczulające zastrzyki na psa, czy może zastosować jakiś środek do skóry atopowej, który będzie chronił przeciw podrażnieniom?

Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Przypuszczam, że zmiany skórne które Pan opisuje to bąble pokrzywkowe. Reakcja skóry najprawdopodobniej jest związana z odpowiedzią alergiczną typu natychmiastowego (IgE-zależną). W tym typie odpowiedzi immunologicznej objawy kliniczne występują w czasie od 15 minut do 6 godzin od kontaktu z alergenem.

Zauważył Pan związek objawów z kontaktem z psem, ponadto stwierdzono u Pana dodatnie testy z alergenami psa.

Obecnie zgodnie ze standardami wykonywania i interpretowania punktowych testów skórnych odchodzi się od podawania wyników w postaci "plusów", odczyt powinien być podawany w mm (wielkość bąbla i rumienia), poza oceną reakcji skóry na testowany alergen w wyniku powinien być również zaznaczony odczyt kontroli ujemnej i dodatniej.

Występujące u Pana objawy są przede wszystkim wskazaniem do unikania kontaktu z psem, a już na pewno pies nie powinien spać razem z Panem.

W leczeniu chorób alergicznych najważniejsza jest profilaktyka, nie ma kontaktu z alergenem - nie ma objawów chorobowych.

W sytuacji, w której nie jest możliwe wykluczenie obecności alergenu w otoczeniu pacjenta stosuje się leczenie objawowe (np. lekami antyhistaminowymi), a w wybranych sytuacjach odczulanie (immunoterapię alergenową).

Odczulanie trwa około 3-5 lat. Polega ono na podskórnym podawaniu wzrastających dawek alergenu. W fazie wstępnej jest to ok. 13 iniekcji podawanych w odstępach 7-14 dni. W fazie podtrzymującej iniekcje wykonuje się przeważnie co 4-6 tygodni. Schemat prowadzenia immunoterapii zależy od zapisów rejestracyjnych stosowanej "szczepionki" oraz odpowiedzi pacjenta na podawany lek.

Efekt immunoterapii prowadzonej alergenami psa jest znacząco gorszy w porównaniu z odczulaniem alergenami pyłków roślin. Lek nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (w przeciwieństwie do immunoterapii alergenami roślin i roztoczy kurzu domowego).

Piśmiennictwo:

Krauze A., Lange J., Kulus M.: Alergia na zwierzęta . Alergoprofil. 2011; 7: 17-18.
Nicholas C.E., Wegienka G.R., Havstad S.L. i wsp.: Dog alergen levels In homes with hypoallergenic compared with nonhypoallergenic dogs. Am. J. Rhinol. Allergy. 2011; 25: 252-255.
Rudzki E.: Alergeny. Medycyna Praktyczna. 2008: 256-259.
Standardy w Alergologii. Część I. 2003; 9-29, 59-66, 69-77.

07.11.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.