Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Pojawiające się wylewy skórne w czasie terapii farmakologicznej po implantacji stentów

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój mąż w zeszłym roku (VII/13) miał przeprowadzoną koronarografię, w trakcie której wprowadzono 2 stenty (podejrzenie dusznicy bolesnej). W tej chwili czuje się dobrze. Jednak od czasu zabiegu, przy niektórych pracach, pojawiły się na ciele dość spore wylewy. Mąż codziennie łyka: Metocard, Atorvasterol, Egitromb, Prestarium i Aspiryn protect 100. Wiem, że Egitromb jest lekiem przeciwzakrzepowym. Czy może on powodować takie zmiany? Czy należałoby zmienić ten lek?

Opowiedział

dr n. med. Jerzy Maciejewski
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kardiologii
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy

Klopidogrel (np. Egitromb) oraz kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryn protect) są lekami przeciwpłytkowymi. Są ważne w leczeniu choroby wieńcowej, a ich połączenie - w terapii faramkologicznej po implantacji stentów. Ich działaniem jest blokowanie agregacji płytek krwi, zatem objawem ubocznym mogą być pojawiające się na skórze wybroczyny. Jednak w zależności od morfologii zmian zależy dalsze postępowanie.

Być może zmiany skórne nie są związane z tymi lekami, może należałoby zweryfikować dawki leków, może można by dołączyć lek na uszczelnienie naczyń. Możliwości jest wiele, w związku z tym należałoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu kontroli i modyfikacji leczenia.

Data utworzenia: 29.09.2014
Pojawiające się wylewy skórne w czasie terapii farmakologicznej po implantacji stentówOceń:
Zobacz także

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

  • Pięć minut dla pacjenta
    Lekarze rodzinni mają na zbadanie jednego pacjenta średnio po kilka minut. Taka sytuacja rodzi frustracje po obu stronach – wśród chorych, bo chcieliby więcej uwagi, oraz wśród lekarzy, bo nie mogą jej pacjentom poświęcić.
  • Dlaczego pacjenci muszą czekać w kolejkach?
    Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje rocznie na leczenie pacjentów ponad 60 mld zł. Ale ani te pieniądze, ani rozwiązania wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia – tzw. pakiet onkologiczny i pakiet kolejkowy – nie zmienią sytuacji. Dlaczego?