Zgon po hospitalizacji kardiologicznej częstszy u osób samotnych

Zbigniew Wojtasiński

Osoby samotne lub z poczuciem osamotnienia po opuszczeniu szpitala z powodu schorzeń sercowych gorzej rokują. Duńscy specjaliści wyliczyli, że w ciągu kolejnego roku umierają częściej. Pisze o tym pismo kardiologiczne „Heart”.

samotność
Fot. pixabay.com

Chodzi o pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, arytmią, niedomykalnością zastawki oraz niewydolnością serca. Ci pacjenci jeśli są samotni, nie mają bliskiej osoby lub mają znajomych i krewnych, ale czują się opuszczeni, po zakończeniu leczenia i powrocie do domu częściej przedwcześnie umierają. W przypadku kobiet ryzyko zgonu w roku po hospitalizacji jest aż trzykrotnie większe, a w przypadku mężczyzn – dwukrotnie.

Wskazują na to badania 13 446 pacjentów średnio w wieku 66 lat, którzy przebywali w oddziałach kardiologicznych duńskich szpitali w latach 2013-2014. „Badania te przekonują, że samotność powinna być jednym z priorytetów zdrowia publicznego i należałoby ją uwzględniać w ocenie ryzyka pacjentów kardiologicznych” – uważa główna autorka opracowania dr Anne Vinggaard Christensen z uniwersytetu w Kopenhadze.

Specjalistka twierdzi, że w przeprowadzonych analizach wzięto pod uwagę inne czynniki, które mogą mieć wpływ na rokowania pacjentów ze schorzeniami serca, takie jak styl życia, w tym aktywność fizyczną i dietę. Badania te potwierdzają zatem wcześniejsze ustalenia, że stan psychiczny pacjentów w znacznym stopniu wpływa na ogólny stan zdrowia i długość życia.

Z tych samych badań wynika, że poczucie osamotnienia trzykrotnie zwiększa ryzyko zaburzeń lękowychdepresji oraz znacząco obniża jakość życia. Stwierdzono też, że po upływie roku od hospitalizacji osoby samotne wykazują gorszy stan zdrowia. Mężczyźni o 39 proc. bardziej zagrożeni są zawałem serca. Nie ma pewności jaki jest tego mechanizm. Nie można wykluczyć, że osoby samotne mniej dbają o zwoje zdrowie. Ale można podejrzewać, że stan psychiczny wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, sytemu odpornościowego i działanie hormonów.

„Wiele danych wskazuje na to, że samotność jest coraz większym problemem społecznym” – podkreślają autorzy badania. Zwracają też uwagę, że narastające osamotnienie jest równie poważnym zagrożeniem dla zdrowia jak otyłość.

12.11.2019
Zobacz także
  • Więcej warzyw i owoców w diecie to lepsze samopoczucie psychiczne
  • Samotni źle sypiają
  • Osamotnienie – zagrożenie dla zdrowia osób starszych
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.