Jest weekend/noc, moja przychodnia teraz nie pracuje, gdzie się zgłosić?

lek. Marzena Kościelna, lek. Magdalena Wiercińska, dr n. med. Agnieszka Wroczyńska we współpracy z zespołem redaktorów serwisu COVID-19 i Medycyna rodzinna

To zależy od odpowiedzi na pytanie: czy Twój stan jest tak poważny, że potrzebujesz natychmiastowej hospitalizacji? (p. objawy alarmowe) Jeśli nie, możesz zgłosić swoje objawy przez formularz/infolinię (tutaj) lub skontaktować się z nocną i świąteczną opieką zdrowotną (NiŚOZ) w Twoim rejonie (adresy i telefony p. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna) lub też poczekać i zgłosić się do swojej przychodni POZ w godzinach jej otwarcia.

Jeśli nie miałeś jeszcze wykonywanego testu, oczekujesz na kontakt z lekarzem/konsultantem infolinii, a jesteś pewien, że objawy są łagodne, po prostu rozpocznij izolację w domu (p. Co muszę wiedzieć o izolacji?), zastosuj leczenie objawowe (p. Mam COVID-19. Czy lekarz przepisze mi antybiotyk lub inny lek? Jak się leczyć?). W razie wątpliwości lub jeśli bardzo się denerwujesz, poproś lekarza z NiŚOZ o kontakt. Pomoże Ci ocenić Twój stan, może Cię zbadać i zalecić leczenie oraz test. Jeśli będą do tego wskazania, skieruje Cię do szpitala. Jeśli nie masz własnego transportu do szpitala, może umówić tzw. transport covidowy. Jeśli uzyskasz pozytywny wynik testu, a nie możesz zostać w domu – skieruje Cię do izolatorium.

Pamiętaj jednak, jeśli czujesz się dosyć dobrze i lekarz NiŚOZ/konsultant infolinii nie stwierdził wskazań do skierowania do szpitala, nie zgłaszaj się na SOR ani izbę przyjęć szpitala jedynie po to, aby uzyskać test. U pacjenta w dobrym stanie spokojnie badanie to można zrobić w mobilnym punkcie pobrań w ciągu 2-3 dni, a leczenie szpitalne jest zarezerwowane dla osób z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Jeśli już rozpoznano COVID-19, przeczytaj: W trakcie izolacji pojawiają się u mnie nowe objawy lub objawy się pogorszyły – co powinienem robić? oraz Mam wrażenie, że trudno mi się oddycha/mam duszność – czy można jakoś złagodzić to uczucie?

Wróć na stronę Koronawirus – poradnik dla pacjenta część II

18.10.2021
Wybrane treści dla Ciebie
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta