Mam COVID-19. Jak się leczyć? Czy lekarz przepisze mi antybiotyk lub inny lek? Jak się leczyć?

lek. Marzena Kościelna, lek. Magdalena Wiercińska, dr n. med. Agnieszka Wroczyńska we współpracy z zespołem redaktorów serwisu COVID-19 i Medycyna rodzinna

COVID-19 jest chorobą wirusową i nie działają na nią antybiotyki ani inne leki dostępne w aptece. Nie ma sensu stosować leków przeciwwirusowych stosowanych w innych infekcjach ani leków takich jak azytromycyna lub hydroksychlorochina – leki te okazały się nieskuteczne w leczeniu COVID-19. Antybiotyki nie działają na wirusy, dlatego nie stosuje się ich rutynowo w COVID-19, mogą być czasem potrzebne, jeśli dojdzie do bakteryjnego nadkażenia, jednak taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. U większości ogólnie zdrowych osób, które nie mają chorób upośledzających odporność i przechodzą chorobę łagodnie w domu, postępowanie polega przede wszystkim na samoobserwacji, wyczekiwaniu oraz leczeniu objawowym, które dobrze znasz – to metody, które zwykle stosujesz np. przy przeziębieniugrypie.

Leczenie objawowe obejmuje leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (w pierwszej kolejności paracetamol, ale jeśli nie jest on wystarczający, można stosować ibuprofen), preparaty łagodzące ból gardła (jeśli występuje), krople do nosa i wodę morską w razie kataru, miód lub odpowiednie preparaty w syropach i tabletkach w razie kaszlu (p. w dziale „Leczenie”: Grypa i przeziębienie), w razie biegunki – dostępne w aptece elektrolity i leki w zależności od wieku pacjenta (np. probiotyki, diosmektyt, racekadotryl, a u dorosłych loperamid p. Biegunka wirusowa). Powinieneś dużo pić, odżywiać się zdrowo i odpoczywać, ale jeśli nie musisz leżeć w łóżku, staraj się zapewnić sobie odrobinę ruchu i np. od czasu do czasu poruszać nieco nogami, rękami, przejść się po pokoju. U osób z COVID-19 zaleca się ponadto wykonywanie ćwiczeń oddechowych, takich jak np. te: Ćwiczenia oddechowe do samodzielnego wykonywania.

W przypadku, gdy leczenie objawowe jest niewystarczające i nadal źle się czujesz lub twój stan się pogarsza, skontaktuj się z lekarzem. Konieczne może być badanie lekarskie w celu rozpoznania i leczenia powikłań, a czasami skierowanie do szpitala. W razie występowania objawów alarmowych zadzwoń pod numer 999.

Wróć na stronę Koronawirus – poradnik dla pacjenta
Aktualne zasady postępowania – prawne i medyczne

08.04.2022
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta