×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Nieregularne krwawienie z odbytu – czy to niepokojący objaw?

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam na imię Lucjan. Mieszkam obecnie w Wielkiej Brytanii. Od kilku miesięcy zaobserwowałem u siebie krwawienie przy oddawaniu stolca. Krwawienie to występuje bardzo nieregularnie, tzn. zdarza się, że krwawię 2 razy w tygodniu, po czym nie ma żadnych krwawień przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Zaobserwowałem również, że kał nie jest pokryty krwią, nie jest ciemny. Nie zauważyłem, aby krew była zmieszana z kałem. Krew występuje jakby osobno, gdy wycieram odbyt, tzn. widoczna jest na papierze toaletowym, gdy dotykam odbytu przy wycieraniu, wówczas też jakby kał i krew były osobno. Od blisko 1,5 roku leczę się na kłębuszkowe zapalenie nerek, przyjmuję Neoral dwa razy dziennie po 100 mg oraz raz dziennie Prednisolone 5 mg. Moje wyniki poprawiły się, od kiedy zażywam te leki. Następną wizytę lekarską mam pod koniec stycznia u mojego lekarza specjalisty. Do tej pory nie informowałem mojego lekarza o krwawieniu. Za kilka tygodni będę w kraju i zastanawiam się, czy potrzebna jest wizyta lekarska, czy mam powody do obaw i co może być przyczyną tego krwawienia. Nie mam problemu z załatwianiem się, nie tracę na wadze i generalnie czuję się dobrze. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku. Lucjan

odpowiedział

dr med. Andrzej L. Komorowski
Chang Gung Memorial Hospital-Kaohsiung Medical Center,
Chang Gung University College of Medicine, Kaohsiung, Tajwan

Krwawienie z odbytu jest poważnym objawem, którego w żadnej mierze nie wolno lekceważyć. Jeżeli chory pozostaje pod opieką lekarza i wystąpi u niego krwawienie z kiszki stolcowej, powinien poinformować o tym lekarza, tak aby ten mógł rozpocząć diagnostykę lub skierować do odpowiedniego specjalisty. Ponieważ najczęstszym źródłem krwi w stolcu są hemoroidy, panuje powszechne przekonanie, że to właśnie one są przyczyną każdego krwawienia. Niestety obecność krwi w stolcu może być objawem także innych chorób, w tym nowotworów jelita grubego. Dlatego też podstawowym pytaniem, na które musi odpowiedzieć lekarz badający chorego zgłaszającego krwawienie podczas oddawania stolca jest stwierdzenie, jaki stan chorobowy jest odpowiedzialny za obecność krwi w stolcu. Jest to również o tyle istotne, że obecność hemoroidów nie wyklucza współistnienia innych, poważniejszych chorób mogących być również źródłem krwawienia.

W zależności od wieku chorego oraz wywiadu lekarskiego przed rozpoczęciem leczenia wskazane jest wykonanie kilku badań, w tym badania per rectum (badanie palcem przez odbyt) oraz rektoskopii, sigmoideoskopii lub kolonoskopii. To ostatnie badanie, w czasie którego ogląda się wnętrze całego jelita grubego, pozwala upewnić się, że krew pochodzi z hemoroidów, a nie jest efektem innej choroby umiejscowionej w innej części jelita.

04.11.2013
Wybrane treści dla Ciebie:

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.