×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Endoskopowe założenie protezy do drogi żółciowej

Pytanie nadesłane do redakcji

Dzień dobry, Moj 82-letni tata ma zablokowany przewód żółciowy, co zdiagnozowano w TK. Guz ma 3 cm i mieści się w przewodzie żółciowym. Jest on powodem blokady. Ma zostać przeprowadzone endoskopowe założenie siatki, mające na celu rozszerzenie przewodu, aby umożliwić odpływ. Podczas tego zabiegu będzie wykonana biopsja guza. Pytania: czy siatka jest tu najlepsza opcją? Dlaczego nie stent? Czy podczas takiego zabiegu można dotrzeć endoskopem do guza i go usunąć? Czy rak przewodów żółciowych jest zawsze złośliwy? Jaki jest średnio czas życia starszych pacjentów, którzy nie decydują się na chemię lub radiację? Dziękuję

odpowiedział

dr med. Andrzej L. Komorowski
Liver Transplant Program, Department of Surgery,
Chang Gung Memorial Hospital-Kaohsiung Medical Center,
Chang Gung University College of Medicine, Kaohsiung, Tajwan

W powyższym pytaniu zawartych jest kilka problemów przy jednocześnie małej ilości danych, na których można by oprzeć odpowiedź.

Endoskopowe założenie protezy do drogi żółciowej (protezy mogą mieć różną strukturę, np. siatki i być zrobione z różnego materiału, np. z plastiku lub metalu) jest zabiegiem odbarczającym drogi żółciowe i pozwalającym na prawidłowy odpływ żółci, który z kolei powinien spowodować ustąpienie żółtaczki. Podczas tego samego zabiegu można spróbować przeprowadzić biopsję zmiany. Wycięcie guza wielkości 3 cm wyrastającego z dróg żółciowych nie jest możliwe sposobem endoskopowym. Na tym etapie leczenia obok zapewnienia prawidłowego odpływu żółci i poprawy stanu chorego najważniejsze jest uzyskanie pełnego rozpoznania, którego elementami są badanie tomograficzne, endoskopia, biopsja oraz ewentualnie badanie rezonansem magnetycznym dróg żółciowych oraz endoskopowe USG.

Po uzyskaniu pełnego rozpoznania choroby i potwierdzenia czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym (rakiem dróg żółciowych), lekarz prowadzący zaplanuje leczenie. Najlepszym sposobem leczenia raka dróg żółciowych jest operacja, należy jednak stwierdzić, że często nie jest ona możliwa do przeprowadzenia. Ponadto należy podkreślić, że resekcje wykonywane z powodu raka dróg żółciowych należą do najbardziej skomplikowanych i obarczonych dużym ryzykiem powikłań operacji. Jeżeli resekcja jest niemożliwa, a konieczne jest odbarczenie dróg żółciowych, to wykonuje się zespolenie omijające. Operacja taka polega na wytworzeniu nowej drogi odpływu żółci z wątroby do jelita, omijając przeszkodę (guz) w drogach żółciowych.

Chemioterapia w przypadku raka dróg żółciowych nie przynosi niestety dobrych efektów. Podejmowane są próby wykorzystania radioterapii, ale wyniki tego postępowania także nie są na razie zachęcające.

Czas przeżycia chorych na raka dróg żółciowych jest bardzo różny i zależy głównie od stanu ogólnego, zaawansowania i dynamiki rozwoju choroby oraz od odpowiedzi na leczenie.

31.07.2013

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.