×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Bóle pod żebrami

Pytanie nadesłane do redakcji

Od trzech miesięcy odczuwam ból pod żebrami z lewej strony. Sprawia mi trudność zmiana pozycji w trakcie leżenia, wstawania, gdy siedzę. Ból nasila się po intensywnej pracy lub długim spacerze. Próbowałam się wygrzać w ciepłej wodzie, w wannie, niestety ból się jeszcze bardziej spotęgował. Mam wzdęcia, odbijanie się i bóle wątroby.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Z opisu wynika, że ból występuje nie tylko po stronie lewej, ale także po prawej (pacjent wspomina o „bólach wątroby”), a także towarzyszą mu wzdęcia i odbijanie się.

Lokalizacja bólu w lewym podżebrzu może nasunąć podejrzenie chorób śledziony i trzustki, ale także jelit, nerki lewej. Z drugiej strony obecność dolegliwości także po stronie prawej może wskazywać na kamicę żółciową. Z kolei objawy dyspeptyczne mogą występować także w kamicy, ale często towarzyszą chorobom górnego odcinka przewodu pokarmowego. Tak więc, szeroka gama objawów powoduje, że prawdopodobnych przyczyn może być wiele i trudno w ramach tej odpowiedzi ustalić ostateczne rozpoznanie. Najczęstszą z przyczyn są choroby czynnościowe przewodu pokarmowego, jak dyspepsja czy zespół jelita nadwrażliwego. Nie można zapominać o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, ze względu na związek bólu z wysiłkiem i ruchem, a także na tzw. kolkę jelitową.

Proponuję zwrócić się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu i badaniu fizykalnym określi czy konieczna jest diagnostyka. Nie zaszkodzi wykonać badania USG jamy brzusznej i podstawowe badania biochemiczne krwi, jak np. morfologia, wskaźniki trzustkowe, wątrobowe, CRP, kreatynina, glikemia.

03.04.2014
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta