×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przyczyny dolegliwości dyzurycznych

Pytanie nadesłane do redakcji

Od pewnego czasu mam problemy z oddawaniem moczu. Kiedy mało piję w ciągu dnia lub nie oddaję przez dłuższy czas moczu, to podczas wizyty w toalecie odczuwam pieczenie, które często jest tak silne, że towarzyszą temu dreszcze. Objawy te nie występują, gdy piję większą ilość płynów. Zgłosiłam się do lekarza ogólnego i dostałam na 10 dni antybiotyk Nolicin, a po zakończeniu kuracji miałam wykonać badanie ogólne moczu. Skończyłam brać lek, jednak objawy do końca nie ustąpiły, nie czuję się do końca wyleczona. Po około tygodniu od zakończenia brania antybiotyku wykonałam badanie moczu i - co dziwne - wynik wyszedł prawidłowy... Lekarka nie chciała mi zapisać kolejnego leku, gdyż stwierdziła, że mój problem nie wiąże się z moczem. Dodam, że wykonywałam również posiew z pochwy, gdyż myślałam, że mogą to być jakieś powikłania infekcji intymnej, jednak posiew także wyszedł negatywny. Proszę o radę, jakie badania powinnam wykonać.

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Najczęstszą przyczyną dolegliwości dyzurycznych (zalicza się do nich pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu) u kobiety jest zakażenie układu moczowego, zwykle zapalenie pęcherza. Spowodowane jest wniknięciem bakterii do pęcherza przez cewkę moczową, co prowadzi do stanu zapalnego. Klinicznie objawia się dolegliwościami dyzurycznymi i nieprawidłowościami w badaniu moczu (testami paskowymi lub klasycznym badaniu laboratoryjnym). Kilkudniowe (zwykle 3-dniowe) leczenie lekiem odkażającym drogi moczowe prowadzi do wyleczenia z ustąpieniem dolegliwości.

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że pieczenie podczas mikcji ma związek z objętością i częstością przyjmowania płynów, a nie z zakażeniem pęcherza, gdyż dolegliwości utrzymują się pomimo leczenia odkażającego drogi moczowe i prawidłowego wyniku badania moczu. Przyjmowanie zbyt małych objętości płynów lub zbyt długie przerwy pomiędzy wypijaniem kolejnych porcji płynów jest przyczyną dużego zagęszczenia moczu produkowanego przez nerki. Oznacza to duże stężenie w moczu różnych substancji lub wytrącanie się mikrokryształów, które mogą być przyczyną podrażnienia błony śluzowej pęcherza i cewki moczowej. Skuteczny i prosty sposób zapobiegania polega na częstym i regularnym przyjmowaniu płynów, których objętość w ciągu doby nie powinna być mniejsza niż 2000 ml. W razie spożywania znacznych ilości kofeiny lub przypraw kuchennych (zwłaszcza ostrych) należy ograniczyć ich spożycie, gdyż sprzyjają podrażnieniu śluzówki dróg moczowych.

Piśmiennictwo:

Duława J.: Zakażenia układu moczowego. Medycyna Praktyczna, Kraków 1998.
Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2013.
Zakażenia układu moczowego. W: Książek A., Rutkowski B. (red.): Nefrologia. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.
26.05.2014
Zobacz także
  • Przewlekły ból cewki moczowej u kobiety
  • Bóle w okolicy lędźwiowej i częste oddawanie moczu
  • Objawy dyzuryczne
Inne pytania
  • eGFR normy
  • Nykturia - etiologia, objawy, diagnostyka
  • Obecność krwi w nasieniu
  • Azotyny obecne w moczu - co to oznacza, przyczyny
  • Zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego u mężczyzn
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta